Upoważnienie do stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów – upoważniony eksporter

Upoważnienie do stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów – upoważniony eksporter

Osoba ubiegająca się o udzielenie upoważnienia do stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów składa wniosek do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na siedzibę wnioskodawcy. Wniosek taki powinien być sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych.

Do wniosku dołącza się oświadczenie, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2011 r., że w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe, nie zalega on w podatkach płatnych naczelnikowi urzędu skarbowego oraz że wnioskodawca nie popełnił poważnego naruszenia przepisów prawa celnego lub powtórnie nie naruszył tych przepisów.

Załączone do wniosku dokumenty powinny być złożone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii, zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku i powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Dokumentów nie dołącza się, jeżeli zostały one złożone w innej sprawie naczelnikowi urzędu celnego, do którego składany jest wniosek, a dane w nich zawarte są nadal aktualne.

Osoba posiadająca upoważnienie może potwierdzać pochodzenie towarów w formie odpowiedniej deklaracji złożonej na fakturze, specyfikacji wysyłkowej lub innym dokumencie handlowym. Deklaracja na fakturze/deklaracja pochodzenia może zostać sporządzona, jeżeli dane produkty można uznać za produkty pochodzące w rozumieniu odpowiednich umów międzynarodowych oraz rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r.

Eksporter sporządza deklarację na fakturze/deklarację pochodzenia, wpisując na maszynie, stemplując lub drukując na fakturze, specyfikacji wysyłkowej lub innym dokumencie handlowym tekst deklaracji zgodny ze wzorem określonym w odpowiedniej umowie lub Rozporządzeniu Wykonawczym. Jeśli deklaracja jest sporządzana odręcznie, powinna być napisana tuszem i drukowanymi literami.

Deklaracje na fakturze/deklaracje pochodzenia są opatrzone własnoręcznym, oryginalnym podpisem eksportera. Od upoważnionego eksportera nie wymaga się jednak podpisu na takich deklaracjach, pod warunkiem, że w składanym wniosku (pole 11) zawarł on zobowiązanie do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za każdą deklarację na fakturze/deklarację pochodzenia, która go identyfikuje, tak jakby była podpisana przez niego własnoręcznie.

Osoba posiadająca upoważnienie jest zobowiązana do niezwłocznego zgłoszenia do organu, który je wydał, wszelkich zmian warunków ekonomiczno-technologicznych odnoszących się do produktów wymienionych w upoważnieniu, jakie zaistniały po jego wydaniu.

WAŻNE:
Podstawowe warunki przyznawania eksporterom uprawnień w zakresie uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów obowiązujące w handlu pomiędzy Wspólnotą a danym krajem, grupą krajów lub regionem zawarte są w odpowiednich umowach międzynarodowych i przepisach rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r.

Procedura przyznawania powyższego upoważnienia leży w gestii poszczególnych państw członkowskich. Uregulowania krajowe w tym zakresie to wytyczne Departamentu Polityki Celnej dostępne na stronie internetowej MF.

Naczelnik urzędu celnego może cofnąć upoważnienie w przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli celnej, że osoba naruszyła przepisy prawa celnego lub protokołu w sprawie reguł pochodzenia (załącznik do umowy międzynarodowej) dotyczące dokumentowania pochodzenia towarów, a w szczególności wystawiała deklaracje na fakturze/ deklaracje pochodzenia w sposób niezgodny z tymi przepisami, a także w przypadku uniemożliwiania lub utrudniania kontroli celnej dotyczącej prawidłowości stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów.

Podstawa prawna:
• przepisy rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. wprowadzającego przepisy wykonawcze do Wspólnotowego Kodeksu Celnego (Dz. U. UE L 253 z 11.10.1993 r. z późn. zm.),
• odpowiednie umowy międzynarodowe (np. Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony - Dz. U .L 127 z 14.05.2011),
• § 2, 3 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych (Dz .U. Nr 166, poz. 995).

 

Powiązane

  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych