Sprawdź banderole przez Internet
Pod adresem www.banderolaakcyzowa.pl działa System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA), dzięki któremu kupujący wyrób akcyzowy może sprawdzić znak skarbowy akcyzy (banderolę) naklejony na opakowaniu. Co za tym idzie skontroluje, czy banderola jest autentyczna i czy została umieszczona na właściwym produkcie.
Strona, powstała we współpracy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA (PWPW SA) z Ministerstwem Finansów, umożliwia sprawdzenie banderoli znajdującej się na opakowaniu wina, wyrobów spirytusowych, papierosów, cygar, cygaretek, tytoniu – również przez telefony komórkowe z dostępem do Internetu.
Aby sprawdzić legalność banderoli, należy wpisać serię i rok jej wytworzenia oraz indywidualny numer. Dodatkowo po wpisaniu ww. danych ukaże się wzór banderoli wraz ze wskazówkami, jakie zabezpieczenia świadczą o oryginalności znaku. System przedstawi sposób prawidłowego nałożenia znaku na wyrób i poinformuje, czy banderolę umieszczono odpowiednio na właściwym wyrobie. W oddzielnej zakładce („opis znaków") znajdą się wzory wszystkich obecnie stosowanych banderol wraz z opisami zabezpieczeń (na tzw. I poziomie, tzn. takich, które można sprawdzić bez użycia specjalistycznych urządzeń).
Podczas konferencji prasowej 9 października br. Jacek Kapica, podsekretarz stanu w MF, szef Służby Celnej podkreślał, że system banderolowania wyrobów akcyzowych jest systemem szczelnym. Gwarantuje to, że towary kupowane w legalnym obrocie, opatrzone znakami skarbowymi akcyzy, są bezpieczne dla konsumenta, choć system wciąż należy doskonalić. Minister Kapica poinformował także, że rocznie PWPW produkuje dla Ministerstwa Finansów 4,5 mld znaków akcyzy, a Służba Celna wykrywa ok. 1,5 tys. znaków podrobionych. – To są podróbki banalne, kolorowe ksera – powiedział dodając, że polskie znaki są bardzo dobrze zabezpieczone i nie ma ryzyka ich podrabiania na dużą skalę.
Zdaniem Jacka Kapicy większe ryzyko wiąże się z odklejeniem banderoli z jednego wyrobu i nałożeniem go na drugi. Dodał, że problemem jest też dystrybucja alkoholu i papierosów z nielegalnych źródeł na bazarach i targowiskach.
Jeśli podejrzewasz sfałszowanie banderoli, skontaktuj się ze Służbą Celną pod nr tel. 800 060 000 (całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny) lub drogą e-mailową: powiadom-clo@mofnet.gov.pl, albo z najbliższą jednostką policji pod telefonem 997 lub 112.
Przydatne linki
- System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA)
Link otwiera stronę w innym serwisie