Pozwolenie na prowadzenie składu celnego
Pozwolenie na prowadzenie składu celnego udzielane jest wyłącznie osobom mającym swoją siedzibę w Unii Europejskiej. Osoba, której udzielane jest pozwolenie musi spełniać wszelkie przesłanki, pozwalające uznać, że gwarantuje ona prawidłowe prowadzenie składu celnego.
Weryfikacja kryteriów podmiotowych w tym właśnie zakresie następuje na podstawie informacji zawartych we wniosku oraz załączonych dokumentach, a także po dokonaniu sprawdzenia w resortowych systemach informatycznych. Weryfikacja warunków podmiotowych dotyczy w szczególności sprawdzenia, czy wnioskodawca:
- nie naruszył w sposób poważny lub powtarzający się przepisów prawa celnego lub podatkowego,
- nie zalega z płatnościami należności celnych oraz w podatkach wobec urzędu skarbowego,
- nie jest podmiotem, wobec którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe,
- rzetelnie wywiązuje się z obowiązków określonych w przepisach prawa celnego i podatkowego w toku dotychczasowej działalności związanej z przywozem lub wywozem towarów.
Osoba, która zamierza prowadzić skład celny, powinna złożyć pisemny wniosek zawierający wszystkie informacje niezbędne do uzyskania pozwolenia. Wniosek o udzielenie pozwolenia na prowadzenie składu celnego jest składany jest do naczelnika urzędu celnego właściwego miejscowo ze względu na proponowaną lokalizację składu celnego na formularzu stanowiącym zał. 67 do Rozporządzenia Wykonawczego.
WAŻNE:
W przypadku prywatnych składów celnych oraz publicznych składów celnych, gdy prowadzący skład celny będzie także zainteresowany stosowaniem procedury składu celnego możliwe jest złożenie do naczelnika urzędu celnego jednego wniosku, w którym wnioskodawca będzie ubiegać się o uprawnienie do prowadzenia składu celnego i stosowania procedury składu celnego. W takich przypadkach należy podać stosowne informacje w poszczególnych polach wniosku określonego w załączniku nr 67 do Rozporządzenia Wykonawczego, zgodnie z instrukcją wypełniania, a także dołączyć wymagane załączniki, łącznie dla wniosku o pozwolenie na prowadzenie składu celnego i wniosku o pozwolenie na stosowanie procedury składu celnego.
Wydając pozwolenie na prowadzenie składu celnego organ celny może zażądać od prowadzącego skład, złożenia w wyznaczonym terminie, gwarancji związanej z odpowiedzialnością za:
• zapewnienie, że towary złożone w składzie celnym nie zostaną usunięte spod dozoru celnego,
• wykonywanie obowiązków wynikających ze składowania towarów objętych procedurą składu celnego,
• przestrzeganie szczególnych warunków określonych w pozwoleniu.
Podstawa prawna:
a) art. 98 - 113 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str.1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307, z późn. zm.),
b) art. 524 - 535, zał. nr 67do rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 6, str. 3, z późn. zm.),
c) § 1 - 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.04.2004 r. w sprawie przypadków, w których organ celny pobiera zabezpieczenie (Dz. U. Nr 87, poz. 829),
d) § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2009 r. w sprawie urzędowego sprawdzenia (Dz. U. Nr 222, poz. 1757, z późn. zm.),
e) zał. nr 29 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych (Dz. U. Nr 166, poz. 995).