Pozwolenie na stosowanie procedury przetwarzania pod kontrolą celną
Termin ważności pozwolenia na stosowanie procedury przetwarzania pod kontrolą celną a termin do zakończenia tej procedury
Termin ważności pozwolenia na stosowanie procedury przetwarzania pod kontrolą celną jest to termin, który wyznacza granice czasowe, w których mogą być składane zgłoszenia celne o objęcie towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną. Proponuje go wnioskodawca biorąc pod uwagę np. organizację dokonywanego procesu, zawarte kontrakty itp. Ostatniego zgłoszenia o objęcie towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną można dokonać w dniu upływu tego terminu.
Termin ważności pozwolenia na stosowanie procedury przetwarzania pod kontrolą celną udzielonego na piśmie według wzoru określonego w załączniku 67 do Rozporządzenia Wykonawczego do Wspólnotowego Kodeksu Celnego określany jest w polu 6 pozwolenia i oznacza on możliwość zgłaszania towaru do procedury przetwarzania pod kontrolą celną w tym terminie, w ramach danego pozwolenia.
WAŻNE:
Powyższa zasada nie dotyczy sytuacji, gdy pozwolenie zostało udzielone poprzez przyjęcie zgłoszenia celnego (tj. w trybie określonym w art. 505 lit. b Rozporządzenia Wykonawczego do Wspólnotowego Kodeksu Celnego) w związku ze złożeniem wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury przetwarzania pod kontrolą celną sporządzonym za pomocą zgłoszenia celnego w formie pisemnej lub za pomocą technik elektronicznego przetwarzania danych. Pozwolenie udzielone poprzez przyjęcie zgłoszenia celnego przez organ celny jest bowiem jednorazowym pozwoleniem mającym zastosowanie wyłącznie do tej ilości towarów, które zostały wymienione w tym zgłoszeniu celnym.
Termin ważności pozwolenia na stosowanie procedury przetwarzania pod kontrolą celną jest często mylony z terminem wyznaczonym do zakończenia tej procedury tj. terminem, przed upływem którego produkty przetworzone lub towary znajdujące się w stanie niezmienionym lub produkty, znajdujące się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu zostaną zgłoszone do dopuszczenia do swobodnego obrotu lub, co wynika z przepisu ogólnego dotyczącego sposobu zakończenia procedur zawieszających, otrzymają inne dopuszczalne przeznaczenie celne. Termin do zakończenia procedury wyznaczany jest przy uwzględnieniu czasu niezbędnego na przeprowadzenie procesów przetwarzania i zbyt produktów przetworzonych. Termin ten zaczyna swój bieg z chwilą objęcia towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną.
W związku z powyższym należy wyraźnie podkreślić, że termin ważności pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną określa tylko czas, w jakim osoba korzystająca z tej procedury może posługiwać się otrzymanym pozwoleniem, w celu przywozu towarów w nim określonych. Po upływie tego czasu pozwolenie „traci ważność" i nie jest już możliwe w jego ramach zgłoszenie towaru do procedury przetwarzania pod kontrolą celną.
Z wyjątkiem sytuacji dotyczących pozwolenia z mocą wsteczną (art. 508 Rozporządzenia Wykonawczego do Wspólnotowego Kodeksu Celnego) pozwolenie jest ważne od dnia jego wydania lub od daty późniejszej wskazanej w pozwoleniu, do dnia określonego w tym pozwoleniu.
W przepisach wspólnotowego prawa celnego wprowadzone zostały ograniczenia w określaniu terminu ważności pozwoleń. W przypadku procedury przetwarzania pod kontrolą celną termin ważności pozwolenia nie może przekraczać trzech lat od daty, w której pozwolenie zaczęło obowiązywać, z wyjątkiem przypadków o odpowiednio umotywowanych rzetelnych podstawach.
Podstawa prawna:
a) art. 130, art. 134 w związku z art. 118 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307 z późn. zm.),
b) art. 496 lit. m, art. 507 ust. 3, art. 551 ust. 2 w związku z art. 542 ust. 1 i załącznik 67 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 6, str. 3, z późn. zm.) – zwane powyżej Rozporządzeniem Wykonawczym do Wspólnotowego Kodeksu Celnego.