Ustalanie w walutach narodowych różnych limitów określonych w w umowach preferencyjnych

Ustalanie w walutach narodowych różnych limitów określonych w w umowach preferencyjnych

np.: limit wartości dla przesyłek, których pochodzenie może być udokumentowane "deklaracją na fakturze"

W związku z potrzebami określenia ekwiwalentów w różnych walutach limitów określonych w umowach preferencyjnych, kraje strony umowy ustalają kwoty w walucie narodowej odpowiadające tym limitom według kursu danej waluty do EURO z pierwszego dnia roboczego października. Kwoty te zgłaszane są Komisji Europejskiej i obowiązują od 1 stycznia następnego roku, przez cały rok. W przypadku Polski stosuje się bieżący kurs średni walut obcych w złotych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w pierwszy dzień roboczy października.

Dany kraj może zaokrąglać w górę lub w dół kwoty wynikające z przeliczenia na walutę narodową kwoty wyrażonej w EURO. Zaokrąglone kwoty nie mogą się różnić od kwoty wynikającej z przeliczenia o więcej niż 5%. Dany kraj może zachować niezmienioną kwotę wyrażoną w walucie narodowej równoważną kwocie wyrażonej w EURO, jeżeli w wyniku corocznego jej ustalania, przeliczenie tej kwoty, przed jakimkolwiek zaokrągleniem, nie przewyższa 15% równoważnej kwoty wyrażonej w walucie narodowej. Kwota wyrażona w walucie narodowej może być również pozostawiona bez zmian, jeżeli w wyniku jej corocznego ustalania okaże się , że jest niższa niż w roku poprzedzającym.

Od powyższych zasad istnieją wyjątki, np. w umowie UE - Meksyk przyjęto kurs z pierwszego dnia roboczego czerwca 2000 r. Zasady ustalania ekwiwalentów limitów podane są w protokółach dotyczących reguł pochodzenia poszczególnych umów. Wysokość ekwiwalentów limitów jest opublikowana w dzienniku urzędowym serii C lub przekazywana wzajemnie przez partnerów.

© Ministerstwo Finansów 2011 - 2024 Move up