Komunikat dla podmiotów sprowadzających towary z Izraela

Komunikat dla podmiotów sprowadzających towary z Izraela

KOMUNIKAT DLA PODMIOTÓW SPROWADZAJACYCH TOWARY Z IZRAELA

Produkty wytworzone w osiedlach izraelskich znajdujących się na terytoriach będących od 1967 r. pod kontrolą izraelskiej administracji nie są uprawnione do korzystania z preferencyjnego traktowania taryfowego na mocy układu o stowarzyszeniu między UE i Izraelem (Dz. Urz. WE L 147 z 21.06.2000 r.).

Zgodnie z ustaleniami między UE a Izraelem, dotyczącymi wdrożenia protokołu 4 do ww. układu o stowarzyszeniu UE-Izrael i w związku z wejściem w życie z dniem 1 lutego 2005 r. porozumienia technicznego pomiędzy Unią Europejską i Państwem Izrael w sprawie zasad dokumentowania preferencyjnego pochodzenia towarów z Izraela, w Dzienniku Urzędowym UE serii C publikowane są zawiadomienia skierowane do importerów, dotyczące przywozu produktów z Izraela do UE. W Dz. Urz. UE C 232 z 3 sierpnia 2012 r. zostało opublikowane zawiadomienie zastępujące obowiązujące dotąd zawiadomienie z 25 stycznia 2005 r.

Zgodnie z ww. dokumentami, do celów stosowania układu o stowarzyszeniu UE - Izrael, za część terytorium Izraela nie są uważane: Strefa Gazy, Zachodni Brzeg Jordanu, wschodnia część Jerozolimy oraz Wzgórza Golan. Za terytorium Izraela uznaje się bowiem tylko tereny, które znajdowały się w granicach tego Państwa w 1967 roku (do wybuchu wojny).

Towary wytworzone poza tak rozumianym terytorium Izraela, ale także takie, które na jakimś etapie wytwarzania produktu były poddawane tam obróbkom i przetworzeniom (z uwzględnieniem postanowień protokołu 4 do ww. układu), nie mogą korzystać w przywozie do UE z preferencji przewidzianych w umowie z Izraelem.

Stosownie do porozumienia technicznego pomiędzy Unią Europejską i Państwem Izrael, opublikowanego zawiadomienia dla importerów oraz wytycznych izraelskich władz dla swoich organów celnych, w dowodach pochodzenia towarów (świadectwa przewozowe EUR.1 i EUR-MED, deklaracje na fakturze i deklaracje na fakturze EUR-MED) zamieszczane będą adnotacje określające miejsce produkcji towarów (nazwa miasta, wsi lub strefy przemysłowej, gdzie odbywała się produkcja nadająca towarom status pochodzących, wraz z kodem pocztowym). Preferencyjne traktowanie nie zostanie przyznane produktom, dla których dowód pochodzenia wskazuje na to, że produkcja nadająca status pochodzenia odbyła się w miejscowości leżącej na terytoriach podlegających administracji Izraela od czerwca 1967 r.

Wykaz miejscowości wraz z kodami pocztowymi (aktualizacja 28 września 2018) został opublikowany na stronach internetowych Komisji Europejskiej, pod następującym linkiem:

https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/technical_arrangement_postal_codes_2018_en.pdf

Wcześniejszy wykaz (aktualizacja 1 czerwca 2015) pozostaje na stronie internetowej do celów konsultacji:

https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/resources/documents/customs/customs_duties/rules_origin/preferential/israel_ta/technical-arrangement_postal-codes.pdf

Preferencji taryfowych nie przyznaje się produktom, których dowód pochodzenia wskazuje na to, że produkcja nadająca status pochodzenia miała miejsce w miejscowości leżącej na terytoriach podlegających administracji Izraela od 1967 r., której kod pocztowy znajduje się w części I wykazu.

Dlatego importerzy przed dokonaniem zgłoszenia celnego o dopuszczenie towarów do obrotu powinni sprawdzić, czy kod pocztowy miejsca wytworzenia sprowadzanych towarów wskazany w dowodzie ich pochodzenia znajduje się w wykazie. Jeżeli kod znajduje się w części I wykazu powinni powstrzymać się od wnioskowania o preferencyjne traktowanie towarów.

W przypadku kodów pocztowych miejscowości, których nazwy znajdują się w części II wykazu (miejscowości przygraniczne) importer powinien zasięgnąć opinii urzędu celnego, w którym zamierza złożyć odpowiednie zgłoszenie o dopuszczenie do swobodnego obrotu, w celu sprawdzenia dokładnego położenia, a tym samym uprawnienia do preferencji, miejsca produkcji nadającej status pochodzenia.

Ze względu na konieczność zastosowania nowej procedury (kody z II części listy), która wiąże się z uzyskaniem wyjaśnień od strony izraelskiej – zaleca się podjęcie czynności wyjaśniających przez importera możliwie jak najwcześniej przed dokonaniem zgłoszenia celnego.

© Ministerstwo Finansów 2011 - 2024 Przejdź do góry