Przepisy wykonujące postanowienia UKC
Przepisy unijnego prawa celnego wprowadzają nową systematykę rozporządzeń wykonujących upoważnienia zawarte w UKC. Obowiązek rozdzielenia przepisów wykonujących postanowienia kodeksu celnego na akty wykonawcze i delegowane wynika z artykułów 290 i 291 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Rozporządzenie delegowane, przyjmowane przez Komisję Europejską, uzupełnia inne niż istotne zasady UKC. Rozporządzenie wykonawcze, przyjmowane przez Komitet Kodeksu Celnego, zawiera przepisy proceduralne dot. stosowania zasad określonych w UKC i rozporządzeniu delegowanym.
Rozporządzenie delegowane (RD)
Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 343 z 29 grudnia 2015 r. Rozporządzenie delegowane doprecyzowuje zasady określone w UKC.
W Dz. Urz. L 87 z 2016 r. ukazało się sprostowanie do rozporządzenia delegowanego, a w Dz. Urz. L 111 - Rozporzadzenie delegowane Komisji (UE) 2016/651 z dnia 5 kwietnia 2016 r. w sprawie sprostowania do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/2446 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego.
Rozporządzenie wykonawcze (RW)
Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 343 z 29 grudnia 2015 r. Rozporządzenie wykonawcze uzupełnia rozporządzenie delegowane i określa szczegóły proceduralne.
W Dz. Urz. L 87 z 2016 r. ukazało się Sprostowanie do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny.
Przejściowe rozporządzenie delegowane (PRD)
Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 69 z 15 marca 2016 r.
Sprostowanie PRD dotyczące załącznika 12 w zakresie pozwolenia na procedurę uproszczoną (we wniosku uzupełnienie opisu pól i dodanie formularza kontynuacyjnego oraz dodanie formularza pozwolenia) zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 121 z 11 maja 2016 r.
UKC przewiduje, że wszelka wymiana informacji odbywa się w formie elektronicznej (art. 6 UKC ust. 1), jednocześnie jednak pozwala na wprowadzenie okresu przejściowego, do czasu uruchomienia lub dostosowania odpowiednich systemów informatycznych. Środki przejściowe zostały określone w przejściowym rozporządzeniu delegowanym oraz w odpowiednich przepisach rozporządzenia delegowanego i wykonawczego. Podstawę do wprowadzenia przejściowego rozporządzenia delegowanego stanowi art. 279 UKC. Przepisy PRD wskazują, które przepisy UKC, RW i RD będą stosowane od dnia 1 maja 2016 r. a które z nich i w jakim zakresie zostaną zawieszone. Zawieszenie oznacza odpowiednie stosowanie przepisów Wspólnotowego Kodeksu Celnego i przepisów wykonawczych do niego. Termin uruchamiania poszczególnych systemów informatycznych, oznaczający zakończenie okresu przejściowego w danym obszarze i rozpoczęcie stosowania przepisów UKC, określa Program Prac UKC. Okres przejściowy będzie trwał od 1 maja 2016 r. Razem z UKC wszystkie te akty stanowią „pakiet prawny UKC", który ilustruje zarówno stan docelowy, jak też mechanizm dochodzenia do niego poprzez stopniowe wdrażanie poszczególnych instytucji prawnych do końca 2020 r.
Zasady przejściowe stanowią, że obsługa deklaracji, powiadomień i zgłoszeń celnych w systemach IT nie ulega zmianie z dniem 1 maja 2016 r. i jest dokonywana na dotychczasowychh zasadach. Przepisy przejściowe zakładają utrzymanie ważności decyzji celnych (w tym pozwoleń) wydanych przed 1 maja 2016 r. Szczegółowe zasady w tym zakresie wynikają z przepisów Tytułu IX aktu delegowanego.
Program prac dla Unijnego Kodeksu Celnego
W celu wspierania rozwoju systemów elektronicznych wymaganych do stosowania regulacji przewidzianych w UKC, decyzją wykonawczą Komisji z 11 kwietnia 2016 r. ustanowiony został program prac dotyczący rozwoju i wykorzystywania systemów teleinformatycznych przewidziany w unijnym kodeksie celnym. Opis systemów elektronicznych oraz przewidywane daty rozpoczęcia ich działania stanowią załącznik do tej decyzji. Wskazane są tam również daty, w których Państwa Członkowskie będą musiały dostosować systemy krajowe do nowych zasad wynikających z Unijnego Kodeksu Celnego. Zakres Programu prac jest ściśle związany z wieloletnim planem strategicznym w sprawie eliminowania papierowej formy dokumentów w sektorach ceł i handlu, tzw. MASP. Wdrożenie wszystkich systemów elektronicznych wymaganych do pełnego stosowania UKC nastąpi nie później niż do 31 grudnia 2020 r. Program Prac podlega corocznej aktualizacji.
(wykorzystano materiały opublikowane przez Komisję Europejską na stronie www.europa.eu)