Pokrycie kwoty długu celnego (art. 217- 232 WKC, art. 868-876a RWKC oraz art. 55-66 ustawy - Prawo celne).

    Pokrycie kwoty długu celnego (art. 217- 232 WKC, art. 868-876a RWKC oraz art. 55-66 ustawy - Prawo celne).

    Uwaga : Aktualne informacje o przepisach celnych obowiązujących od dnia 1 maja 2016 r. dotyczące pokrycia kwoty długu celnego znajdują się na stronach:

    http://www.finanse.mf.gov.pl/clo/unijny-kodeks-celny-wdrozenie/ukc

    http://www.finanse.mf.gov.pl/clo/unijny-kodeks-celny-wdrozenie/faq1

    Uwaga: poniżej informacje archiwalne dotyczące przepisów prawa obowiązującego do dnia 30 kwietnia 2016 r

     

    Każda kwota należności wynikająca z długu celnego powinna zostać obliczona przez organy

    celne z chwilą, gdy znajdąsięone w posiadaniu niezbędnych informacji oraz wpisana do rejestru lub zaewidencjonowana w inny równoważny sposób (zaksięgowanie) - art. 217 ust.1 akapit pierwszy WKC.

    W myśl art. 221 ust. 1 WKC niezwłocznie po dokonaniu zaksięgowania, dłużnik powinien zostaćw odpowiedni sposób powiadomiony o kwocie należności.

    Z treści art. 222 ust. 1 lit. a WKC wynika, iżkażda kwota należności, o której zgodnie z art. 221 WKC został powiadomiony dłużnik, powinna zostaćprzez niego uiszczona w następujących terminach:

    • jeżeli dłużnik nie korzysta z żadnego z ułatwieńpłatniczych przewidzianych w art. 224 i art. 229 WKC, to zgodnie z art. 65 ustawy - Prawo celne płatnośćpowinna zostaćdokonana w terminie10 dni,
    • jeżeli dłużnik korzysta z ułatwienia płatniczego w postaci odroczenia terminu płatności, płatnośćkwoty należności powinna zostać dokonana przed upływem terminu wyznaczonego w ramach tego odroczenia (art.222 ust.1 lit.b WKC).

    Z art. 57 ustawy - Prawo celne wynika, że za termin dokonania zapłaty kwoty należności uważa się:

    • przy zapłacie gotówką- dzieńwpłacenia kwoty należności w kasie urzędu celnego lub na rachunek organu celnego w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej,
    • w obrocie bezgotówkowym - dzieńobciążenia  rachunku bankowego dłużnika lub rachunku dłużnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

    W przypadku polecenia przelewu z rachunku bankowego dłużnika w banku lub instytucji kredytowej niemających siedziby lub oddziału w Rzeczypospolitej Polskiej za termin dokonania zapłaty kwoty należności uważa siędzieńobciążenia tego rachunku, jeżeli wpłacana kwota zostanie uznana na rachunku bankowym organu celnego w terminie 5 kolejnych dni roboczych. W razie przekroczenia tego terminu za termin dokonania zapłaty uważa siędzieńuznania kwoty na rachunku bankowym organu celnego.

© Ministerstwo Finansów 2011 - 2024 Przejdź do góry