Kontyngent taryfowy wartościowy (nr porządkowy 092501) na przywóz niektórych produktów kompensacyjnych powstałych z wywiezionych czasowo wyrobów włókienniczych w ramach procedury uszlachetnienia biernego

Kontyngent taryfowy wartościowy (nr porządkowy 092501) na przywóz niektórych produktów kompensacyjnych powstałych z wywiezionych czasowo wyrobów włókienniczych w ramach procedury uszlachetnienia biernego

Kontyngent taryfowy wartościowy (nr porządkowy 092501) na przywóz niektórych produktów kompensacyjnych powstałych z wywiezionych czasowo wyrobów włókienniczych w ramach procedury uszlachetnienia biernego opracowano 15 września 2009 r.
Mając na uwadze, że na okres od dnia 1 września 2009 r. do dnia 31 sierpnia roku
następnego został ponownie otwarty kontyngent taryfowy wartościowy (numer porządkowy 092501) na przywóz niektórych towarów powstałych w wyniku przetworzenia (uszlachetnienie bierne we Wspólnocie niektórych wyrobów włókienniczych), wymienionych w załączniku II do rozporządzenia Rady (WE) Nr 32/2000 z dnia 17 grudnia 1999 r. otwierającego i ustalającego zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi przyjętymi w ramach GATT oraz niektórymi innymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi i ustanawiającego szczegółowe zasady dostosowywania kontyngentów i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) Nr 1808/95 (Dz. Urz. WE L 5 z 8.01.2000 str. 1-32) uprzejmie informuję co następuje.
Pragnę przypomnieć, że zastosowanie zerowej stawki celnej w ramach kontyngentu 092501 jest możliwe jedynie w przypadku przywozu produktów kompensacyjnych powstałych z wywiezionych czasowo wyrobów włókienniczych w ramach procedury uszlachetnienia biernego, które to wyroby zostały poddane przetwarzaniu oraz skręcaniu, nitowaniu i teksturowaniu, łączonemu i nie łączonemu z motaniem, farbowaniem lub innymi pracami, które zmieniają wygląd, jakość lub końcowy kształt towaru, jednakże bez zmiany jego charakteru. Przez pojęcie "przetwarzanie" należy rozumieć: wybielanie, farbowanie, drukowanie, kosmykowanie, powlekanie lub impregnowanie, klejenie i inne prace, które zmieniają wygląd lub jakość towaru, jednakże bez zmiany jego charakteru.
Powyższy warunek określony został także w treści przypisu TM001 zamieszczonego w bazie danych ISZTAR2 w brzmieniu „Wynik prac przetwórczych, zgodnie z postanowieniami umowy ze Szwajcarią w sprawie handlu wyrobami przemysłu przetwórczego w branży włókienniczej". Przypis ten stanowi odesłanie do zobowiązania Wspólnoty podjętego wobec Szwajcarii w sprawie ustanawiania każdego roku kontyngentu taryfowego funkcjonującego od 1 września do 31 sierpnia roku następnego na przywóz róŜnych form przetwarzania materiałów włókienniczych, zgodnie z uzgodnieniami w sprawie uszlachetnienia biernego; na
podstawie klauzuli największego uprzywilejowania (KNU).
Należy zwrócić uwagę, że kontyngent taryfowy 092501 został ustanowiony jako kontyngent wartościowy i jego wielkość (1 870 000) została wyrażona w Euro wartości dodanej przywożonego towaru; definicja wartości dodanej została opisana w przypisie zamieszczonym pod załącznikiem II do rozporządzenia Rady (WE) Nr 32/2000.
Osoby przedstawiające zgłoszenie o dopuszczenie do obrotu po uszlachetnieniu biernym, które stanowi jednocześnie wniosek o zastosowanie zerowej stawki należności celnych przywozowych dotyczących towarów przywożonych w ramach kontyngentu taryfowego o numerze porządkowym 092501 winny dołączyć poza dokumentami, których przedłożenie jest wymagane dla dopuszczenia towarów do swobodnego obrotu, zgodnie z art. 218-221 rozporządzenia wykonawczego, dodatkowo dokumenty związane z zastosowaną procedurą uszlachetnienia biernego.
W polu 37 dokumentu SAD winien zostać wpisany kod "6122" określający wnioskowaną procedurę celną tj. wprowadzenie na rynek krajowy z jednoczesnym
dopuszczeniem do obrotu produktów kompensacyjnych, powstałych w wyniku przetworzenia wyrobów włókienniczych uprzednio wywiezionych czasowo w ramach procedury celnej uszlachetnienia biernego.
Kontyngent ten jest zarządzany zgodnie z postanowieniami art. 308a - 308c rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. WE L 253 z 11.10.1993 z późn. zm.) (zgodnie z chronologicznym porządkiem przyjmowania zgłoszeń celnych).

© Ministerstwo Finansów 2011 - 2025 Przejdź do góry