Jednolity Plik Kontrolny - Pytania i odpowiedzi
Aby wyszukać odpowiedź na pytanie proszę skorzystać z wyszukiwarki tematycznej rozwijając pole wyboru TEMAT. Można także w polu SZUKAJ wpisać słowa kluczowe i uruchomić wyszukiwanie. Wyszukiwanie słów kluczowych odbywa się w wybranych tematach lub we wszystkich pytaniach, jeśli temat nie zostanie wybrany.
Jak podpisywać JPK_VAT?
1) identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL;
2) imię (pierwsze);
3) nazwisko;
4) datę urodzenia;
5) kwotę przychodu.
Wysyłka pliku JPK_VAT w czyimś imieniu wymaga uprzedniego złożenia w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1).
Podatnik wykonujący tylko czynności zwolnione z art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług zarejestrował się jako podatnik VAT czynny. Czy ma obowiązek składania JPK_VAT? Co w sytuacji, gdy wyrejestruje się z VAT w trakcie miesiąca?
W 2016 r. można było dzielić rejestry i wysyłać je w formie JPK_VAT w kilku plikach. Czy w 2017 r. można dzielić rejestry na części i wysyłać JPK_VAT częściami, czy jednak konieczny jest jeden plik?
Od 1 stycznia 2018 r. mam obowiązek przesyłania JPK_VAT. Ze względu na sprzedaż mieszaną stosuje roczny wskaźnik do odliczania podatku VAT naliczonego. W związku ze stosowaniem wskaźnika rocznego w styczniu następnego roku należy dokonać korekty za rok poprzedni. W jaki sposób do JPK_VAT mam przenieść kwotę korekty, jeżeli w roku 2017 rejestry nie były prowadzone w sposób elektroniczny tylko ręcznie?
Podatnik jest w chwili obecnej wykreślony z rejestru VAT na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 1 ustawy o VAT (zawieszenie działalności). W styczniu 2018 r. likwiduje działalność gospodarczą, sporządza spis z natury oraz składa ostatnią deklarację VAT-7 (bez odwieszania działalności). Czy w związku z powyższym ciąży na nim obowiązek złożenia JPK_VAT za styczeń 2018 r.?
Jak postępować z fakturami VAT wystawionym do paragonów? Jak ujawnić takie faktury w JPK_VAT?
Czy w aplikacji e-mikrofirma istnieje możliwość zapisania na stałe listy kontrahentów?
Mam wiele pozycji na fakturze zakupów, czy muszę wprowadzać do aplikacji e-mikrofirma wszystkie pozycje na niej zawarte?
Do aplikacji można również wprowadzić kwoty netto i VAT z podsumowania faktury zakupowej wykorzystując do tego zbiorczy wpis faktury (Nowy zakup a następnie Zbiorczy wpis do rejestru VAT, który umożliwia wprowadzenie dokumentu bez wyodrębniania konkretnych stawek VAT).
Czy składanie co miesiąc informacji o ewidencji zakupu i sprzedaży w formie JPK_VAT zwalnia podatnika z obowiązku składania deklaracji VAT?
Jak w JPK_VAT ująć fakturę wystawioną na więcej niż jednego nabywcę?
Wariant 1 – nabywcy to podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
W przypadku gdy sprzedawca zna udział przypadający na poszczególnych nabywców ujętych na fakturze, to wtedy każdego nabywcę należy wykazać w odrębnej pozycji w JPK_VAT z przypisanym tym samym nr faktury oraz przypadającą na niego sumą wartości sprzedaży netto z podziałem na stawki oraz kwotą podatku przypadającą na tego nabywcę.
Gdy sprzedawca nie zna wartości przedmiotu transakcji przypadającej na poszczególnych nabywców, to wykazuje każdego kontrahenta w odrębnej pozycji w JPK_VAT, a w polach z kwotą sprzedaży netto w podziale na stawki oraz kwotą podatku przypisuje wartości w równej wysokości do każdego z kontrahentów (tj. całą kwotę sprzedaży z faktury dzieli w równych częściach na liczbę ujętej na niej nabywców).
Wariant 2 – nabywcy to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Taka sprzedaż może zostać wykazana w JPK_VAT zbiorczo wraz z innymi tego typu transakcjami w pozycji np. raport okresowy, z wpisem w polu NIP „BRAK”.
Gdy sprzedawca ujmuje jednak odrębnie w JPK_VAT taką fakturę, to winien wpisać ją w jednej pozycji (tylko raz); w polu NIP wpisać „BRAK”; w polach z nazwą i danych nabywcy wykazać dane jednego z nabywców – osoby fizycznej z faktury; wartości wskazuje się w całości tak jak na fakturze.
Wariant 3 – nabywcy to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
W takim przypadku każdy podmiot gospodarczy (przedsiębiorcę) należy ująć oddzielnie z przypadającymi mu w udziale wartościami sprzedaży, bądź – gdy sprzedawca nie zna tego udziału – po równej wysokości. Z kolei wartość faktury przypadająca na osoby fizycznej nieprowadzące działalności należy wykazać łącznie w jednej zbiorczej pozycji, z wpisem w polu NIP „BRAK”.
Żona prowadzi działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem VAT i posiada konto na portalu podatkowym. Mąż, również prowadzący działalność gospodarczą, składa pełnomocnictwo UPL-1 upoważniające żonę do wysyłania plików JPK_VAT. Czy żona może wysłać i podpisać JPK_VAT męża swoim profilem zaufanym e-PUAP?
W jaki sposób w JPK_VAT ująć fakturę wystawioną metodą kasową w grudniu (data sprzedaży przypada w grudniu) a zapłaconą w styczniu następnego roku?
W jaki sposób należy wykazać w JPK_VAT podatek akcyzowy zwiększający podstawę opodatkowania w przypadku WNT? Czy taką transakcję wykazać w dwóch wierszach: osobno akcyzę i osobno nabycie na podstawie faktury?
Czy firma prowadząca ewidencję zakupu i sprzedaży VAT przy pomocy programu Microsoft Excel musi przesyłać w okresach miesięcznych JPK_VAT? Czy Microsoft Excel jest programem komputerowym?
Czy pliki JPK_VAT wysyłane są do Ministerstwa Finansów?
Co jest przyczyną błędu wysyłki JPK_VAT dla komunikatu „zainicjowanie wysyłania nie powiodło się"?
W jaki sposób weryfikowane jest posiadanie pełnomocnictwa UPL-1 podczas wysyłki JPK?
Czy pozycja „podatek należny" może zawierać znak minus w przypadku ujęcia większej ilości faktur korygujących w stosunku do faktur sprzedażowych ?
Czy „dowodem zakupu" - w sytuacji gdy nabywca otrzymał wyłącznie duplikat faktury w ewidencji zakupu w wierszach „Numer dowodu zakupu" i „Data wystawienia dowodu zakupu" - jest pierwotna faktura czy jej duplikat?
W jakich sytuacjach podatnik ma obowiązek przesłania korekty JPK_VAT?
Czy należy wysyłać korektę JPK_VAT w sytuacji dokonania korekty deklaracji VAT-7, która polega wyłącznie na zmianie kwot: kwota do zwrotu na rachunek bankowy podatnika i kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy?
W jakim terminie należy złożyć korektę JPK_VAT?
Czy w JPK_VAT powinny być prezentowane faktury dokumentujące sprzedaż usług, dla których miejscem świadczenia jest kraj siedziby nabywcy, tj. terytorium kraju UE lub terytorium kraju trzeciego?
Czy wypełniając JPK_VAT można pominąć część oznaczeń faktur zakupowych zwłaszcza w przypadku bardzo skomplikowanych i długich numerów faktur?
Jak należy postąpić przy korektach rocznych pola K_47 i K_48. Czy wykazywać zbiorczo w jednym wierszu korektę VAT od wszystkich wydatków, których dotyczy korekta, czy każdą fakturę z osobna, z której VAT jest częściowo korygowany?
Przy tzw. uldze na złe długi u wierzyciela nie ma odrębnych pozycji w deklaracji. Korzysta się z niej pomniejszając podstawę opodatkowania i podatek należy od sprzedaży według danej stawki za bieżący okres, czyli odpowiednio pola K_15 – K_20. Czy korzystając z ulgi na złe długi, należy wprowadzić jako jedną kwotę zbiorczą na „minus" podstawa i na „minus" podatek do wszystkich korygowanych faktur według danej stawki z opisem, że to korekta za złe długi? Czy wprowadzić jako poszczególne faktury z danymi kontrahenta i kwotami na minus?
Czynny podatnik VAT dokonujący dostawy na rzecz rolnika ryczałtowego zobowiązany jest dokumentować sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej oraz faktury, gdyż działalność rolnicza mieści się w pojęciu działalności gospodarczej. Ponadto paragon fiskalny winien być dołączony do faktury pozostającej u sprzedawcy. Co należy ująć w ewidencji sprzedaży - faktury czy wystarczającym będzie uwzględnienie takiej sprzedaży zbiorczym raportem fiskalnym?
Podatnik posiada sprzęt komputerowy z systemem Mac OS. Aplikacje klienckie, udostępniane przez MF do obsługi JPK_VAT są dostępne na system operacyjny Windows lub Linux. Czy MF przewiduje stworzenie bezpłatnych narzędzi dających możliwość wysyłki JPK_VAT z wykorzystaniem profilu zaufanego dla użytkowników korzystających z Mac OS? Czy przygotowane przez MF programy Klient JPK oraz e-mikrofirma będą przystosowane do system Mac OS?
Ważne: Przykładowy JPK_VAT, dostępny w formie pliku tekstowego CSV, który służy podatnikowi do przygotowania właściwego JPK_VAT, jest odczytywany przez wszystkie arkusze kalkulacyjne, także te współpracujące z Mac OS X.
Dodatkowo, aby utworzyć i wysłać JPK_VAT w formacie XML w systemie operacyjnym Mac OS X (Apple), należy uruchomić aplikację Klient JPK 2.0 wersja Linux64 w aplikacji Virtualbox.
Dla kogo jest aplikacja e-mikrofirma?
Gdzie w aplikacji e-mikrofirma powinienem umieścić numer PKWiU?
Dokonałem zakupu paliwa po cenie jednostkowej brutto, w jaki sposób mogę wprowadzić w aplikacji e-mikrofirma fakturę?
1. W oknie wprowadzania nowej faktury zakupu wybrać pole wyboru (checkbox) BRUTTO, następnie wprowadzić cenę jednostkową brutto, ilość oraz pozostałe obowiązkowe dane.
2. Wprowadzić kwoty netto i VAT z podsumowania faktury zakupowej wykorzystując do tego zbiorczy wpis faktury (Nowy zakup a następnie Zbiorczy wpis do rejestru VAT, który umożliwia wprowadzenie dokumentu bez wyodrębniania konkretnych stawek VAT).
W przypadku, gdy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku należy również zaznaczyć pole wyboru (checkbox) odlicz 50% VAT.
Jeżeli podatnik wykazuje w deklaracji VAT-7 sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną ( np. wynajem lokalu na cele mieszkaniowe), czy również wykazuje sprzedaż zwolnioną w plikach JPK_VAT ?
Czy przedsiębiorstwo, które ma kilka oddziałów może wykazywać w JPK_VAT dane z każdego oddziału zbiorczo, czy powinno wpisywać się w JPK_VAT każdą fakturę pojedynczo z konkretnego oddziału?
Prowadzę sprzedaż mieszaną i stosuje proporcję rozliczając podatek naliczony. Rozliczam się w podatku od towarów i usług sposobem kwartalnym. W deklaracji VAT-7K za I kwartał 2018 r. jestem zobligowany do dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. JPK_VAT składamy miesięcznie. Jak mam wykazać korektę podatku naliczonego?
Czy dopuszczalne jest złożenie więcej niż jednego pliku JPK_VATza ten sam okres przez jednego podatnika, cel złożenia każdego pliku to: 1, pliki dotyczą różnych rodzajów działalności podatnika, np. jeden dotyczy działalności rolniczej a drugi działalności gospodarczej.
Czy korzystając z e-mikrofirma można wysłać JPK_VAT wygenerowany poza tą aplikacją?
Co oznacza komunikat „Brakująca przestrzeń nazwy JPK"?
Co oznacza komunikat 0 – „Połączenie podstawowe zostało zakończone. Wystąpił nieoczekiwany błąd przy wysyłaniu" albo NULL albo „Wystąpił błąd podczas pobrania UPO"?
Co oznacza komunikat „100" status przetwarzania wysłanego pliku?
Czy istnieje możliwość wysyłki JPK_VAT dotyczącego np. spółki lub innego podmiotu za pomocą Profilu Zaufanego? Czy konieczne jest w tym przypadku złożenie UPL-1?
Czy podatnik, który składa „zerową" deklarację VAT, ma obowiązek przesłania JPK_VAT?
Przy przekazaniu towarów i świadczenia usług na cele osobiste (art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług), na które podatnicy wystawiają jeden dokument zbiorczy za okres miesięczny, czy w pliku JPK_VAT można ująć taki zbiorczy dokument? Jeśli tak, to jakie powinny być dane nabywcy? Czy należy wpisać słowo „brak"?
Co należy ująć w ewidencji sprzedaży w polach obowiązkowych (dane kontrahenta), w przypadku gdy faktura została uznana za fakturę uproszczoną zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt.3 ustawy o podatku od towarów i usług?
Jak ma postąpić podatnik w sytuacji, gdy otrzyma od dostawcy fakturę VAT, na której sprzedawca błędnie wykazał sprzedaż ze stawką 23%, a powinien wykazać sprzedaż w ramach odwrotnego opodatkowania, przy założeniu, że podatnik nie wiedział, że faktura jest błędna? Po czym dostał od sprzedawcy fakturę korektę. Jak powinien wykazać ją w ewidencji?
Czy JPK_VAT dotyczy także podmiotów zarejestrowanych w VAT na terytorium Polski, które nie mają w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności?
Czy w polu „K_13", opisanym jako „Sprzedaż opodatkowana 0%" ująć należy jedynie obrót krajowy opodatkowany według stawki VAT „0%", czy także obrót z tytułu eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów?
Czy za pomocą e-mikrofirma można wystawić fakturę na osobę fizyczna nie prowadzącą działalności gospodarczej (osobę prywatną)?
Czy jest możliwość wystawiania w e-mikrofirma faktur pro-forma, zaliczkowych? Jak można ewidencjonować takie faktury?
Kto nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT?
W związku z miesięcznym obowiązkiem raportowania JPK_VAT, czy przedsiębiorstwo może nadal zachować możliwość składania deklaracji VAT kwartalnie?
Czy w JPK_VAT powinny być wykazywane wszystkie wystawione faktury, czy też jedna kwota zbiorcza, obejmująca sumę wystawionych faktur?
Czy należy złożyć korektę JPK_VAT, jeśli nie było zmiany w wartościach tylko np. danych nabywcy (innych niż NIP)?
Czy w przypadku faktur dokumentujących transakcje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów zawsze obowiązkowe jest wypełnienie pola „DataWplywuFaktury", skoro moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT nie jest uzależniony od momentu otrzymania faktury od kontrahenta?
Czy ewidencję zakupu i sprzedaży VAT w e-mikrofirma mogą prowadzić podatnicy rozliczający się w VAT metodą kasową?
Jak w JPK_VAT wykazywać import usług oraz odwrotne obciążenia rozliczane przez nabywcę, czyli transakcje gdzie z jednej strony pojawia się VAT należny K_27-K_30, K_32-K_35, a z drugiej naliczony K_43-K_46? Czy prawidłowe jest wykazywanie po stronie należnego danych podatnika składającego JPK_VAT z jego NIP i nr faktury, którą otrzymał, gdyż to właśnie ten podmiot wykazuje VAT należny, a po stronie VAT odliczanego podać dane sprzedawcy z jego NIP i tym samym faktury (bo jest to tzw. rejestr zakupów a mamy do czynienia z zakupem od kontrahenta)?
Czy korzystając z aplikacji e-mikrofirma będzie można wygenerować i wysłać na żądanie organu inne niż JPK_VAT struktury JPK, tj. np. JPK_FA, JPK_PKPiR, czy JPK_EWP?
Czy aplikacja e-mikrofirma pozwala na wystawienie faktury w systemie VAT-marża?
Nie posiadam kasy rejestrującej, czy mogę w aplikacji e-mikrofirma wprowadzić ewidencjonowaną przeze mnie sprzedaż bezrachunkową?
Czy i w jaki sposób mogę zrobić w aplikacji e-mikrofirma kopię zapasową danych (backup)?
Użytkownik może również wykonać „ręczny backup” poprzez kopię plików baz danych. W tym celu należy skopiować pliki baz danych (profiles.db oraz nip_użytkownika.db) z lokalizacji C:\Users\XXXX\AKMF, (gdzie XXXX to nazwa użytkownika aktualnie zalogowanego do komputera i pracującego w aplikacji). W przypadku natomiast zmiany katalogu roboczego na inny (na ekranie USTAWIENIA), do którego są zapisywane pozostałe wytworzone przez aplikację dokumenty, między innymi informacje JPK_VAT, JPK_FA należy również skopiować ten folder w celu uzyskania kopii zapasowej w tym zakresie.
Jeżeli podatnik rozlicza się w VAT kwartalnie i składa deklaracje VAT-7K, to czy może przesyłać JPK_VAT również kwartalnie?
Co jest dowodem prawidłowego wysłania JPK_VAT?
Co oznaczają poszczególne komunikaty o błędach przy wysyłce JPK_VAT?
Podatnik dokonuje sprzedaży w systemie VAT-marża, wystawia fakturę. Marża przyjmuje wartość ujemną (sprzedaż po cenie niższej niż cena zakupu). W ewidencji sprzedaży wykazuje marżę „0 zł". Czy należy wykazać fakturę w JPK_VAT? Jeśli tak, to należy podstawę opodatkowania i podatek należny wykazać w wartościach „0"? Czy w JPK_VAT przy VAT marża, należy ujmować poszczególne transakcje sprzedaży czy zbiorczą wypadkową dodatnią marżę, tak jak wynika to z przepisów VAT dotyczących prowadzenia ewidencji, gdzie dla transakcji VAT marża zaprowadza się dodatkową ewidencje i do właściwej ewidencji VAT i deklaracji przenosi się jedynie dodatnią wypadkową marżę z wielu transakcji (o ile wystąpi)? Kontrahenci po swojej stronie nie wykażą tych faktur, bo nie są to faktury dające prawo do odliczenia.
Jak ma postąpić podatnik w sytuacji, gdy otrzyma od dostawcy fakturę VAT na dwie pozycje. Jedna pozycja faktury jest zasadna, a druga nie. Otrzymał fakturę korygującą od ww. dostawcy, która koryguje pozycję drugą faktury podstawowej. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług nie ma prawa do odliczenia VAT z pozycji drugiej faktury. Czy w takim przypadku należy ująć pozycję drugą faktury podstawowej netto/VAT w rejestrze oraz analogicznie korektę do niej -netto/-VAT, czy tylko pierwszą (zasadną) pozycję faktury, a pominąć pozycję drugą faktury i korektę do niej?
VAT-12 - w jaki sposób wykazywać w JPK_VAT usługi taksówek osobowych, opodatkowane w formie ryczałtu.
Podatnik świadczący usługi taksówek osobowych, który wybrał opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu (VAT-12) - zgodnie z art. 114 ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. z 2017 poz. 1221) wykazuje sprzedaż usług taksówkowych w następujących pozycjach JPK_VAT:
- K_17 - kwota netto
- K_18 - podatek VAT
W przypadku faktur wystawionych dla podmiotów gospodarczych – wykazujemy każdą fakturę w oddzielnym wierszu.
Raport z kasy rejestrującej - zbiorczo w jednym wierszu (po odjęciu faktur VAT do paragonów - wystawionych dla przedsiębiorców)
Usługi taksówek osobowych są opodatkowane w formie ryczałtu według stawki 4%. Natomiast te same usługi rozliczane na zasadach ogólnych są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%. Podatnik wykonujący usługi taksówek osobowych i rozliczający się na VAT-7 (zasady ogólne) składa JPK_VAT i wpisuje kwotę netto i podatku VAT należnego odpowiednio w pola K_17 i K_18. Dlatego kierując się zasada równości, podatnik rozliczający się na druku VAT-12 (ryczałt), kwotę netto oraz podatku należnego od tych usług, opodatkowaną wg stawki 4%, również wpisuje w pola K_17 i K_18.
2. Podatnik świadczy usługi taksówkowe oraz wykonuje inne czynności opodatkowane (składa VAT-12 oraz VAT-7/7K)
Podatnik, który świadczy usługi taksówek osobowych i składa VAT-12 oraz wykonuje inne czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług i rozlicza je na deklaracji VAT-7 lub VAT-7K jest zobowiązany złożyć jedną informację JPK_VAT za dany miesiąc, obejmującą swoim zakresem wszystkie wykonane w tym okresie czynności opodatkowane podatkiem VAT.
W JPK_VAT wykazuje sprzedaż usług taksówkowych (VAT-12) w pozycjach
- K_17 dla kwoty netto
- K_18 dla podatku VAT
Inne czynności opodatkowane (VAT 7 lub 7K) wykazuje we właściwych polach JPK_VAT
Świadczenie usług taksówek osobowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) jest wykazywana w JPK_VAT zbiorczo, np. w oparciu o raport okresowy z kasy rejestrującej.
Natomiast świadczenie usług taksówkowych na rzecz podmiotów gospodarczych jest co do zasady dokumentowana poprzez wystawioną fakturę. Każda faktura wystawiona na rzecz podmiotu gospodarczego musi zostać wykazana odrębnie w JPK_VAT. Nie wykazuje się odrębnie faktur wystawionych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów). W takim przypadku faktura jest wystawiana wyłącznie w sytuacji, gdy takie żądanie zgłosi nabywca- konsument. Faktura ta nie zawiera nr NIP nabywcy, ponieważ nabywca nie posiada takiego numeru identyfikacji podatkowej.
W jaki sposób przygotować plik JPK_VAT?
Jak wysłać JPK_VAT? Czy można to zrobić samemu?
Jak pobrać UPO dla wysłanego JPK_VAT?
Czy obcokrajowiec może podpisać swoim podpisem plik JPK_VAT?
Czy obcokrajowiec, wysyłając JPK za polski podmiot, zagranicznym podpisem kwalifikowanym powinien mieć złożone UPL-1?
Czy zasady uwzględniania dokumentów w miesięcznym JPK_VAT są tożsame z zasadami sporządzania VAT-7, tj. obowiązują: data powstania obowiązku podatkowego, miesiąc otrzymania faktury i dwa następne pozwalają na uwzględnienie podatku naliczonego w trzecim miesiącu JPK, natomiast sprzedaż podatnik wykazuje w JPK wg. obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług?
Czy przy uldze za złe długi u dłużnika w polach K_49 („Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy"), K_50 („Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy"), dłużnik ma wykazywać zbiorczo kwotę korygowanego w tych pozycjach na plus lub minus VAT z jakimś opisem, czy wykazywać poszczególne faktury z których ta korekta wynika, mimo że wykazane były w JPK_VAT w okresach wcześniejszych, gdy odliczono z nich VAT?
Czy w JPK _VAT dokumenty muszą być ułożone według daty ujęcia w ewidencji VAT?
Czy pole „K_43" dla „Ewidencji zakupu VAT" opisane jako „Wartość faktury netto" ma dotyczyć tylko tej część faktury, w której dokumentuje ona transakcje z kwotą podatku różną od zera (tj. innych niż zwolnione z VAT, opodatkowane stawką VAT 0%), czy całości faktury?
Podatnik pomylił w JPK_VAT datę przy fakturze zakupu, wpisał datę wystawienia tożsamą z datą otrzymania, choć były to różne daty. Czy koryguje JPK_VAT?
Dostawca wystawił fakturę z błędną nazwą odbiorcy. Czy powinien wykazać taką fakturę w JPK_VAT? Jak powinien postąpić kupujący, w sytuacji gdy ustali, że sprzedawca popełnił błąd i na fakturze wpisał błędną nazwę nabywcy. Czy nabywca może wykazać taką fakturę w swoim JPK_VAT?
Faktura taka powinna być skorygowana poprzez podanie właściwych danych nabywcy. Zmiana błędnych danych nabywcy może zostać dokonane poprzez:
- Wystawienie przez nabywcę noty korygującej (nota wymaga akceptacji wystawcy faktury).
- Wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. Na fakturze korygującej powinny być wskazane prawidłowe dane nabywcy. Skorygowanie faktury przez sprzedawcę nie powinno polegać na jej „wyzerowaniu”, lecz na zastąpieniu błędnych danych danymi poprawnymi.
Faktura, w której występują błędy jedynie w nazwie nabywcy (NIP oraz adres są prawidłowe) pozwala przedsiębiorcy odliczyć VAT. Nabywca w takiej sytuacji wykaże ją w swojej ewidencji oraz informacji JPK_VAT. Błąd w nazwie nabywcy jest błędem formalnym i nie ma wpływu na ważność faktury, pod warunkiem, że inne elementy zawarte na fakturze jednoznacznie pozwalają określić strony transakcji (o ile oczywiście nabywca jest stroną transakcji i nabył towar/usługę). Nabywca powinien wystawić notę korygującą nieprawidłową nazwę i przekazać ją do akceptacji odbiorcy, chyba że otrzyma fakturę korygującą. Nabywca ma wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego z wadliwie wystawionej faktury w terminach przewidzianych w ustawie o VAT, nawet gdy w tych terminach nabywca nie otrzyma podpisanej przez wystawcę faktury noty korygującej, ponieważ tego rodzaju wady techniczne nie mają wpływu na możliwość odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę, przy spełnieniu przesłanek z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (i niespełnieniu przesłanek wyłączających odliczenie, o których mowa w art. 88 ustawy).
Dostawca jest zobowiązany wykazać w ewidencji oraz informacji JPK_VAT fakturę z błędną nazwą nabywcy. Błąd w nazwie nabywcy nie ma bowiem wpływu na obowiązek rozliczenia podatku z tytułu zrealizowanej transakcji. Następnie sprzedawca jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą, chyba że wcześniej otrzymał notę korygującą od nabywcy. W sytuacji gdy faktura korygująca została wystawiona już po złożeniu informacji JPK_VAT, a w przesłanym JPK_VAT sprzedawca wykazał błędne dane nabywcy wynikające z wystawionej faktury pierwotnej - należy złożyć korektę JPK_VAT. W poprawnie sporządzonej korekcie JPK_VAT powinny zostać ujęte oba wystawione dokumenty - zarówno faktura pierwotna z błędnymi danymi nabywcy, jak i faktura korygująca, w której zmieniono nieprawidłowe dane nabywcy.
Zapisy powyższe można byłoby zastąpić jednym poprawnym zapisem, jedynie w sytuacji gdy wszystkie zdarzenia (wystawienie faktury pierwotnej oraz korygującej) miały miejsce w jednym okresie rozliczeniowym, jeszcze przed przesłaniem JPK_VAT. W sytuacji, gdy opisywana zmiana dotycząca danych nabywcy nastąpiła już po złożeniu JPK_VAT, należy postąpić tak jak opisano powyżej, czyli wykazać oba wystawione dokumenty.
Jaki jest czas oczekiwania na wygenerowanie UPO?
Wysłałem plik JPK_VAT i chciałbym sprawdzić UPO – gdzie mogę to zrobić?
Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) dla JPK_VAT podpisanego danymi autoryzującymi i wysłanego przez e-bramkę JPK_VAT można sprawdzić przez stronę UPO-JPK DA (link otwiera nowe okno w innym serwisie).
W pozostałych przypadkach należy skorzystać z UPO-JPK (link otwiera plik PDF 46 KB). Link otwiera się wyłącznie w Internet Explorer.
Warto też pamiętać, że po podpisaniu JPK_VAT danymi autoryzującymi podatnik otrzymuje na wskazany przez siebie adres e-mail link do pobrania UPO.
Czy można wysyłać w JPK_VAT zbiorcze zestawienia faktur zakupu?
Czy gdy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej (do 6 m-cy podatnik nie jest wykreślony) podatnik wykonał usługę przedmiotowo zwolnioną, co do której nie ma obowiązku składania deklaracji, to czy ma on obowiązek wysłania pliku JPK_VAT? (W zakresie podatku VAT podatnik nie będzie zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiła sprzedaż zwolniona, gdyż podatek do rozliczenia nie wystąpił. Podatnik sprzedaż tę wykaże w pierwszej deklaracji podatkowej, którą złoży po odwieszeniu działalności).
Czy w okresie zawieszenia (do 6 m-cy podatnik nie jest wykreślony) podatnik dokonuje zakupów, ma obowiązek wysyłania za poszczególne miesiące pliku JPK_VAT, gdy zgodnie z art. 99 ust 7a ustawy o podatku od towarów i usług nie ma obowiązku składania deklaracji, a dokona odliczenia w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy zaraz po odwieszeniu działalności?
Czy JPK_VAT powinien uzgadniać się z danymi zawartymi w deklaracji VAT?
Czy rolnik, który jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, składa deklaracje VAT i prowadzi jedynie działalność rolniczą podlega obowiązkowi składania JPK_VAT?
Czy pozycja podatek należny może zawierać znak „ - " w przypadku ujęcia większej ilości faktur korygujących w stosunku do faktur sprzedażowych ?
Czy w polach od K_10 do K_38 w JPK_VAT wprowadzamy zbiorcze dane z faktury w podziale według stawek VAT, czy każdą pozycję faktury oddzielnie?
Czy mogę usunąć faktury wystawione w aplikacji e-mikrofirma?
Anulowana faktura jest przenoszona na listę faktur anulowanych, zachowuje ona swój numer, a kolejno wystawiana faktura otrzymuje kolejny numer porządkowy. Opcja anulowania faktury jest nieodwracalna. Anulowanej faktury nie można przywrócić. W przypadku popełnienia błędu w fakturze i jej anulowaniu użytkownik może wystawić poprawną fakturę z kolejnym numerem.
Czy jeżeli podatnik, mający zawieszoną działalność gospodarczą, rozliczający się kwartalnie odwiesił prowadzenie działalności gospodarczej w pierwszym miesiącu kwartału, dokonał sprzedaży oraz w tym samym miesiącu ponownie zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej, ma obowiązek wysłania JPK_VAT za dwa pozostałe miesiące kwartału?
Czy aplikacja e-mikrofirma pozwala na wystawienie faktury w systemie samofakturowania, gdy fakturę VAT wystawia nabywca?
Czy aplikacja e-mikrofirma pozwala na wystawienie faktury VAT-RR przy transakcjach z rolnikiem ryczałtowym, kiedy wystawcą faktury jest jej nabywca?
Niemniej jednak do aplikacji można wprowadzić fakturę VAT-RR wystawioną poza aplikacją za pośrednictwem funkcjonalności dotyczącej zbiorczego wprowadzenia wartości z faktur zakupów (bez wyodrębniania konkretnych stawek VAT), która dostępna jest ze strony głównej NOWY ZAKUP a następnie ZBIORCZY WPIS DO REJESTRU VAT. W tym celu należy wprowadzić w aplikacji wartości z podsumowania tej faktury.
Jak ująć w JPK_VAT fakturę anulowaną?
Podatnik otrzymał fakturę nabycia, w której znajdują się zakupy środka trwałego i nabycia w ramach odwrotnego opodatkowania. W JPK_VAT ujął tę fakturę rozbijając ją na dwie pozycje – jedna to zakup środka trwałego, a druga – nabycie w ramach odwrotnego obciążenia. Wprowadził tym samym dwie faktury o takim samym numerze. Czy takie ujęcie jest prawidłowe?
Podatnik (rolnik) dokonuje zakupów towarów i usług każdego miesiąca natomiast sprzedaż nie występuje w każdym miesiącu (np. dopiero po zbiorach). Czy w przypadku braku sprzedaży w danym miesiącu rozliczeniowym w JPK_VAT podatnik wpisuje w zakładce nazwa kontrahenta „brak” i w pozostałych polach od K_10 do K_38 „0”, czy też nic nie wpisuje, wykazuje tylko zakupy?
Czy jeżeli podatnik posiada kilka kas rejestrujących, może dokonać jednego zapisu zbiorczego na podstawie kilku raportów okresowych, czy każdy raport okresowy z każdej kasy powinien być wprowadzony odrębnie?
Czy w strukturze JPK_VAT należy uwzględniać także paragony fiskalne do momentu utworzenia oddzielnej struktury dla paragonów fiskalnych?
Czy jeśli przed wysłaniem JPK_VAT za dany okres podatnik złożył deklarację i jej korektę/korekty, to może wysłać jeden JPK_VAT za ten okres już po korekcie zapisów w ewidencji czy dwa - pierwotny i korektę?
Do JPK_VAT została wprowadzona sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności, pomimo że mogło to być zrobione dowodem zbiorczym. Wystąpił błąd w nazwisku tej osoby. Czy podatnik powinien sporządzić korektę JPK_VAT?
W związku ze zmianą od 01.01.2018 r. struktury JPK_VAT z drugiej na trzecią, jak należy numerować korekty JPK_VAT wysyłane w roku 2018, a korygujące JPK_VAT z lat poprzednich? Czy będzie trzeba wpisywać kolejny numer korekty z uwzględnieniem korekt złożonych w roku bieżącym czy też zacząć od numeru 1 ?
Podatnik ma małe obroty (poniżej 200 tys. zł), ale jest podatnikiem VAT czynnym. Czy też musi składać JPK_VAT?
Kiedy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z przesyłania JPK_VAT?
- Jeżeli podatnik – z uwagi na zawieszoną działalność gospodarczą – nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy zawieszenia.
- Jednak w niektórych sytuacjach (np. gdy podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów), pomimo zawieszenia działalności, uzupełnia się ewidencję VAT, składa deklarację VAT i przesyła JPK_VAT.
Dane przesyłane w JPK_VAT stanowią informację o prowadzonej ewidencji VAT (o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT[1], w której umieszcza się dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT. Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza VAT, ma m.in. obowiązek wykazywania sprzedaży i zakupu w ewidencji VAT, raportowania danych w niej zawartych w postaci JPK_VAT oraz sporządzania deklaracji VAT.
W przypadku zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie trzeba składać deklaracji podatkowych – za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy (zgodnie z art. 99 ust. 7a ustawy o VAT). Oznacza to również brak obowiązku prowadzenia ewidencji VAT.
Jeżeli podatnik z powodu zawieszenia działalności gospodarczej nie dokonuje zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy zawieszenia.
Składanie JPK_VAT pomimo zawieszenia działalności gospodarczej
Od wskazanej zasady istnieją wyjątki. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT nie dotyczy (art. 99 ust. 7b ustawy o VAT):
- podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
- podatników importujących usługi lub kupujących towary – w zakresie których są podatnikami,
- okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego,
- okresów rozliczeniowych, za które podatnik ma obowiązek rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które ma obowiązek skorygować podatek naliczony.
W takim przypadku, pomimo zawieszenia działalności gospodarczej, należy prawidłowo ująć wykonane czynności lub zaistniałe zdarzenia w ewidencji VAT, złożyć deklarację VAT i jednocześnie przesłać plik JPK_VAT.
Czy jest możliwość wpisania do struktury JPK_VAT kwoty z przeniesienia wykazywanej w deklaracji VAT -7 w pozycji 42? Gdzie należy ją wpisać w pliku JPK_VAT?
Podatnik otrzymał fakturę zakupową i ją zagubił. Po otrzymaniu duplikatu realizuje prawo do odliczenia, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym to prawo mu przysługiwało. W JPK_VAT jest tylko data wystawienia dowodu zakupu i data wpływu dowodu zakupu. Czy w polu „data wystawienia dowodu zakupu" należy podać datę wystawienia faktury pierwotnej, czy datę wystawienia duplikatu? Czy w polu „data wpływu dowodu zakupu" należy podać datę wpływu faktury pierwotnej, czy datę wpływu duplikatu? Czy coś się zmieni, jeśli podatnik nigdy nie otrzymał faktury pierwotnej?
Jaki numer dokumentu należy wskazać w JPK_VAT w przypadku nabycia na zasadzie odwrotnego obciążenia, gdy sprzedawca nie wystawił faktury a nabywca rozlicza VAT należny i naliczony, pomimo braku faktury?
W JPK_VAT została wykazana sprzedaż z błędnym NIP kontrahenta, co wynikało z błędu na wystawionej fakturze. Podatnik dokonuje korekty JPK_VAT. Jaki nr dokumentu wpisuje - czy nr faktury pierwotnej, czy nr faktury korygującej?
Czy w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz transakcji objętych odwrotnym opodatkowaniem w ewidencji sprzedaży powinien być wykazany numer faktury zakupu z danymi podatnika jako nabywcy, czy numer własnego dokumentu księgowego i dane podatnika, czy też numer faktury zakupu z danymi kontrahenta?
Sprzedaż ewidencjonuję za pomocą kasy fiskalnej, gdzie mogę wpisać taki raport w aplikacji e-mikrofirma?
Kontrahentami firmy są wyłącznie firmy zagraniczne. Program nie przyjmuje ani numeru VAT unijnego ani zagranicznego kodu pocztowego. Jak możemy wystawić faktury w aplikacji e-mikrofirma?
Czy JPK na żądanie mogę przekazać e-mailem?
Czy można jednym zapisem wykazać w JPK_VAT import usług, jeżeli jest kilka faktur od tego samego podatnika, gdzie stosujemy ten sam kurs i występuje ten sam moment powstania obowiązku podatkowego?
W jaki sposób można przekazać JPK na żądanie ?
Co oznacza komunikat „300" zwracany podczas wyszukiwania statusu dokumentu?
Jakie są konsekwencje dla podatnika otrzymania komunikatu o stwierdzeniu niezgodności w JPK_VAT?
Czy jest możliwe odzyskiwanie loginu i hasła do konta w aplikacji Klient JPK 2.0?
Jak ująć zmianę JPK_VAT w sytuacji, gdy wartość korekt ujemnych powoduje, że wartości deklaracji są ujemne? Czy kwoty powinny być prezentowane z minusem?
Czy faktury rozliczające zaliczkę w 100%, czyli wykazujące wartości „zerowe", powinny być wykazywane w rejestrach oraz plikach JPK_VAT? Jeśli tak, to pod jakim miesiącem VAT?
W jaki sposób dokonać zapisu, w przypadku sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej, jeżeli w danym miesiącu miały miejsce zwroty towarów i obniżenia ceny (które zostały ujęte w odrębnej ewidencji korekt)? Czy wystarczy dokonać jednego zapisu zbiorczego (wartość z raportu miesięcznego pomniejszona o korekty), czy należy dokonać dwóch zapisów: - pierwszy zapis z raportu miesięcznego, - drugi zapis jako korekta na „minus„ dokonywana na podstawie ewidencji korekt?
Jak w 2018 roku złożyć korektę po wprowadzeniu nowej struktury JPK_VAT?
Czyje dane powinny znaleźć się w JPK_VAT w przypadku zaistnienia konieczności dokonania korekt deklaracji i JPK_VAT za okresy poprzedzające moment pełnej sukcesji - następcy prawnego, czy dane podmiotu sprzed sukcesji?
Jak prawidłowo podatnik ma wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu, żeby VAT zapłacony z VAT-23 rozliczyć prawidłowo w pliku JPK_VAT? Jakie wprowadzać dokumenty wewnętrzne (noty, faktury wewnętrzne), żeby pozycja 38 deklaracji VAT-7 była zgodna z JPK_VAT?
Czy jest możliwość generowania w aplikacji e-mikrofirma faktur od cen brutto?
Czy wielkość liter w numerze faktury wprowadzanej do JPK_VAT ma znaczenie?
Czy zero w JPK_VAT jest rozróżniane od litery "O'? Czy jeśli faktura zaczyna się od f/55666, to także trzeba napisać f/55666 czy wystarczy 55666?
Podatnicy rozliczający się kwartalnie z VAT muszą JPK_VAT wysyłać miesięcznie. Czy podatnicy mogą wysłać „zerowe" JPK_VAT za pierwsze dwa miesiące kwartału a wszystkie zakupy i sprzedaż z całego kwartału wykazać w trzecim miesięcznym zestawieniu JPK_VAT?
W zakresie korekty związane ze zmianą przeznaczenia danego wydatku - pola K_47 („Korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych") i K_48 („Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć"), czy przy zmianie przeznaczenie towaru czy środka trwałego i skorygowaniu VAT odliczonego przy zakupie (zwiększenie i zmniejszenie), należy w JPK_VAT podawać dane faktury, z której wcześniej odliczono VAT (mimo że VAT odliczony z niej był w okresach wcześniejszych)? Czy nie podawać danych z faktury, tylko opisać to jako korektę od nabycia np. środka trwałego, a w przypadku gdy jest więcej takich korekt w danym miesiącu - wykazać zbiorczo?
Podatnik rozlicza się kwartalnie. Dokonał sprzedaży dla osoby fizycznej w kwietniu br. i zarejestrował sprzedaż na kasie rejestrującej. Do JPK_VAT obrót wprowadził z raportu fiskalnego. W czerwcu br. okazało się, że to sprzedaż dla podatnika, więc została wystawiona faktura VAT. Czy podatnik ma korygować JPK_VAT za kwiecień, wskazując NIP kontrahenta, czy może takiej korekty dokonać w JPK_VAT za czerwiec, poprzez pomniejszenie raportu fiskalnego za czerwiec i wykazanie sprzedaży na podstawie faktury?
W jaki sposób należy przygotować plik JPK_VAT(3) w formacie csv, w przypadku kiedy nie ma zakupów, a występuje jedynie sprzedaż?
Jak ma postąpić podatnik w sytuacji, gdy otrzyma od dostawcy fakturę VAT, na której sprzedawca błędnie wykazał sprzedaż ze stawką 23%, a powinien wykazać sprzedaż w ramach odwrotnego opodatkowania, przy założeniu, że podatnik wiedział, że faktura jest błędna i prawidłowo ujął transakcje w swojej ewidencji jako odwrotne opodatkowanie? Po czym dostał od sprzedawcy fakturę korektę. Jak powinien wykazać ją w ewidencji?
Jak w JPK_VAT wykazywać import uproszczony, gdzie rozliczany jest po obu stronach deklaracji VAT należny K_25-K_26 i naliczony, odpowiednio K_43-K_46? Czy po stronie należnego podawać dane podmiotu składającego JPK_VAT włącznie z własnym NIP, gdyż to ten właśnie podmiot wykazuje VAT należny i nr faktury od kontrahenta zagranicznego, a po stronie naliczonego dane kontrahenta zagranicznego z jego NIP i ten sam nr faktury (bo jest to tzw. rejestr zakupów, a mamy do czynienia z zakupem od kontrahenta zagranicznego)?
W jaki sposób w aplikacji e-mikrofirma wprowadzić fakturę zakupową VAT, w przypadku gdy wystawca wskazuje na fakturze ceny jednostkowe brutto?
1. Wykorzystując pole wyboru (checkbox) BRUTTO na ekranie wprowadzania nowej faktury zakupu, dzięki któremu aplikacja umożliwia wprowadzenie kwoty po cenie jednostkowej brutto.
2. Wprowadzając wyłącznie kwoty netto i VAT z podsumowania faktury zakupu, wykorzystując do tego zbiorczy wpis faktury (Nowy zakup a następnie Zbiorczy wpis do rejestru VAT, który umożliwia wprowadzenie dokumentu bez wyodrębniania konkretnych stawek VAT).
Świadczę usługi taksówek osobowych i rozliczam podatek VAT ryczałtem na druku VAT-12. Czy od 1 stycznia 2018 r. mam obowiązek składać informację JPK_VAT?
Informacje JPK_VAT należy przesyłać za okresy miesięczne, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Pierwszą informację JPK_VAT należy złożyć za styczeń 2018 r., w terminie do 26 lutego 2018 r.
Czy po 31 grudnia 2018 roku nadal będę mógł przesyłać JPK_VAT danymi autoryzującymi?
Jak powinna być zbudowana prawidłowa nazwa pliku przetwarzanego w aplikacji Klient JPK 2.0?
- polskich znaków, spacji, nawiasów oraz większości znaków specjalnych.
Aplikacja Klient JPK 2.0 dopuszcza możliwość użycia następujących znaków specjalnych – myślnika, podkreślnika oraz kropki.
Przykładowa nazwa Jednolitego Pliku Kontrolnego to: JPK_VAT_2016-07-01.xml.
Jak należy postąpić w sytuacji, gdy w JPK_VAT faktura zakupowa została błędnie zaksięgowana (np. wpisano błędne kwoty)? Błędny zapis został następnie wystornowany (z minusami) i wprowadzono 3-ci zapis z prawidłowymi kwotami. W JPK_VAT pojawią się więc 3 zapisy dotyczące tej samej faktury zakupowej. Czy jest to błąd wymagający korekty?
Czy w JPK_VAT należy ująć spis z natury?
Czy podatnik ma obowiązek przesłania JPK_VAT w przypadku, gdy rozlicza się kwartalnie, a zawiesił działalność w trakcie kwartału, np. od początku drugiego miesiąca kwartału?
W jaki sposób w aplikacji Klient JPK 2.0 można sprawdzić numer referencyjny dokumentu?
Czy podatnik, który ma skany papierowych faktur, będzie objęty JPK na żądanie?
Jeśli przedsiębiorca prowadzi księgi elektronicznie i wystawia faktury za pomocą programu do fakturowania, zapisując je w formacie PDF, tzn., że będzie musiał generować JPK na żądanie?
Jak działa aplikacja e-mikrofirma?
Czy e-mikrofirma będzie rozszerzana o obrót zagraniczny?
Jak można podpisać JPK_FA korzystając z aplikacji e-mikrofirma?
Czy za pomocą aplikacji e-mikrofirma można przekazać tylko JPK_FA czy też inne struktury JPK na żądanie, np. JPK Magazyn (JPK_MAG), JPK Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (JPK_PKPIR) czy JPK Wyciąg Bankowy (JPK_ WB)?
Część podatników prowadzi jeszcze ewidencję fakturową w programie Excel. Czy oni będą musieli przekonwertować dane na plik XML?
Co zrobić, gdy program do wystawiania faktur nie tworzy pliku JPK_FA?
W jakich pozycjach w strukturze JPK_FA należy wykazać takie transakcje jak: eksport towarów, WDT, eksport usług, odwrotne obciążenie i transakcje niepodlegające opodatkowaniu?
Czy podatnik w sytuacji gdy prowadzi magazyn, ale nie ma księgi podatkowej (np. PKPiR) w formie elektronicznej, będzie musiał przekazywać JPK_MAG na żądanie?
Czy JPK_MAG będzie dotyczył tylko dużych przedsiębiorców?
Czy w strukturze JPK_MAG raportowaniu podlegają wyłącznie wskazane rodzaje dokumentów? Czy i w jaki sposób wykazać np. przyjęcie z wewnątrz?
- dowód PZ - dokument potwierdzający zwiększenie stanu magazynowego,
- dowód WZ - dokument potwierdzający zmniejszenie stanu magazynowego z tytułu wydania na zewnątrz,
- dowód RW - dokument potwierdzający zmniejszenie stanu magazynowego z tytułu zużycia na potrzeby jednostki,
- dowód MM - dokument potwierdzający zwiększenie i zmniejszenie stanu magazynowego związane z przesunięciami między magazynami jednostki.
Czy dla rozróżnienia plików JPK MAG zastosowanie mają magazyny księgowe czy fizyczne w przedsiębiorstwie? Przykładowo firma posiada jeden fizyczny magazyn w ramach którego funkcjonuje: Magazyn surowców, Magazyn handlowy, Magazyn półproduktów. Są to magazyny księgowe. Czy dla każdego z tych magazynów powinien powstać odrębny plik JPK_MAG?
Czy nowe przepisy odnośnie JPK regulują kwestię dokumentów magazynowych będących w edycji (w buforze), a więc dokumentów w przygotowaniu do ruchu magazynowego. Czy takie dokumenty mogą być generowane ale tylko w obrębie dnia, czy w dniu wygenerowania są one zamykane lub usuwane?
Ustawa o rachunkowości dopuszcza – po spełnieniu określonych warunków – prowadzenie uproszczonej ewidencji towarów i materiałów. Podatnik odpisuje wartość nabytych towarów w koszty księgowe w dniu ich zakupu, a następnie dokonuje korekty tych kosztów w oparciu o stan towarów (po dokonaniu inwentaryzacji). Oznacza to, że podatnik nie prowadzi ewidencji obrotu magazynowego. Czy, w związku z wprowadzeniem obowiązku w zakresie przekazywania struktury JPK_MAG przez podatników na żądanie organów, podatnik ma obowiązek przekazania przedmiotowej struktury, mimo braku prowadzenia ewidencji dla obrotu magazynowego, czy też może odstąpić od jej przekazania organowi uzasadniając to prowadzeniem uproszczonej ewidencji towarów opartej o opisany powyżej mechanizm?
Czy od 1 lipca 2018 r. prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów elektronicznie będzie obowiązkowe?
Czy w podatkowej ewidencji przychodów mogę wprowadzać zapisy zbiorcze?
Czy dane przedstawiane mają dotyczyć Księgi głównej niezależnie od tego czy jest ona prowadzona zgodnie z US GAAP, IFRS, czy Ustawą o Rachunkowości?
Czy trzeba kupować specjalne oprogramowanie do e-fakturowania.
Czy za pomocą aplikacji e-mikrofirma będzie można przetworzyć np. dane w formie pliku PDF na dane w formie pliku XML?
W jaki sposób zaprezentować w strukturze JPK_FA faktury walutowe?
W jakiej walucie ma być przygotowany plik JPK_MAG w przypadku, gdy dowód zakupu bądź sprzedaży rzeczowych aktywów obrotowych jest wystawiony w EURO?
Czy jest jakiś określony, wymagany standard dotyczący skrótów jednostek miar? Nie mamy problemu z jednostkami takimi jak "sztuka" - "szt", czy "mililitry" - "mm", natomiast nie mamy pewności, jaki skrót zastosować dla jednostki "opakowanie"? Zazwyczaj używane są skróty "opak" lub "opk"?
W jaki sposób przygotować plik JPK_MAG w przypadku, gdy towar jest wydawany do innego podmiotu, niż nabywca. W dokumencie WZ widnieje inny odbiorca niż na fakturze. Czy w takiej sytuacji w polu OdbiorcaWZ należy wskazać odbiorcę, który widnieje na dokumencie WZ, czy na fakturze? Opis pola sugeruje, że chodzi o odbiorcę z dokumentu WZ, zatem rozsądne wydawałoby się wykazać odbiorcę z dokumentu WZ?
Czy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów mogę wprowadzać zapisy zbiorcze?
Czy organ podatkowy może żądać przekazania JPK_PKPIR za okresy miesięczne, kwartalne lub inne?
Czy od 1 lipca 2018 r. prowadzenie ewidencji przychodów elektronicznie będzie obowiązkowe?1. Czy od 1 lipca 2018 r. prowadzenie ewidencji przychodów elektronicznie będzie obowiązkowe?
Jak w JPK_VAT wykazywać import w ramach standardowej procedury, gdzie podstawą do odliczenia podatku VAT jest dokument celny. Czy podstawowym dokumentem jest dokument celny a nie faktura? Kogo w takim przypadku podawać w pozycjach K_43-K_46 w JPK_VAT jako kontrahenta – sprzedawcę z faktury nieunijnej, czy urząd celny, czyj NIP, jaki numer dokumentu (numer dokumentu celnego, czy z faktury od kontrahenta)?
Jakie dane należy wskazać w strukturze ewidencji zakupu w sytuacji otrzymania decyzji zwiększającej podatek VAT w imporcie towarów? Czy należy, jako numer dokumentu, wskazać numer decyzji? Czy należy wskazać dane sprzedawcy?
Jaką stawkę VAT należy wskazać w polu P_12 (część FakturaWiersz) dla transakcji: - odwrotnego obciążenia - Dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy VAT (pole P_13_4 w części Faktura);
- dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju (pole P_13_5 w części Faktura)?
- dla transakcji z odwrotnym obciążeniem - Dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy VAT – element P_12 należy pominąć (usunąć tag początkowy i końcowy),
- dla transakcji dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju, innych niż zwolnione lub opodatkowane stawką 0% - element P_12 należy pominąć (usunąć tag początkowy i końcowy).
Czy istnieje aplikację dla podatników, którzy wystawiają faktury papierowe lub mają jedynie ich skany, aby ułatwić im wygenerowanie JPK_FA na żądanie?
Czy, w przypadku funkcjonowania odrębnych systemów informatycznych do generowania faktur można wysłać informacje zawarte w więcej niż w jednym pliku JPK_FA?
Czy plik JPK_FA ma być zgodny z deklaracją VAT, księgami rachunkowymi, innymi zestawieniami?
Czy w przypadku wystawiania faktur w imieniu dostawcy - faktury zakupu selfbillingowe powinny być ujmowane w pliku JPK_FA wystawcy? Czy jednak plik JPK_FA dotyczy tylko sprzedaży własnej?
W jaki sposób zaprezentować numery faktur korygowanych, jeśli korekta dotyczy dużej liczby tych faktur?
Czy organ podatkowy może żądać przekazania ewidencji przychodów za okresy miesięczne, kwartalne lub inne?
JPK zawiera wymóg podania takich danych jak kod zespołu, kategorii i podkategorii – konieczne jest doprecyzowanie, o jakie dane chodzi. Wskazane jest również aby pola te były polami opcjonalnymi, nie wszystkie plany kont są budowane w takiej hierarchii. Z pewnością będzie możliwe podanie kodu i opisu konta oraz typu konta i zespołu, jednak nie wszędzie będzie istniała tak rozbudowana hierarchia kont, jak zakłada to JPK. Rozumiemy, że w przypadku braku wskazanej hierarchii w planie kont danego systemu nie będzie konieczności budowania tej struktury w sposób sztuczny?
W jaki sposób powinna wyglądać struktura pliku kontrolnego JPK_KR, w części zawierającej zestawienie obrotów i sald. W szczególności - wobec drobnego sporu technicznego z producentem oprogramowania księgowego - chcielibyśmy rozstrzygnąć, czy prawidłowe jest pobieranie do ww. JPK wyłącznie sald kont analitycznych najniższego poziomu, bez kont nadrzędnych (sumujących), czy też prawidłowe jest pobieranie także sald wszystkich kont nadrzędnych (sumujących) zestawienia obrotów i sald?
Czy podatnik VAT korzystający ze zwolnienia na podstawie art 113 (zwolnienie podmiotowe), ale składający informację podsumowującą VAT-UE zobowiązany jest do składania JPK_VAT?
W jaki sposób w JPK_VAT należy wykazać fakturę korektę sprzedaży wystawioną w związku z dokonanym przez kontrahenta zwrotem towaru? Sprzedaż miała miejsce w listopadzie, zwrot towaru w grudniu. Faktura korekta została wystawiona 01.12.2017 r. Potwierdzenie otrzymania faktury korekty przez kontrahenta sprzedawca otrzymał 03.12.2017 r.
W dniu 01.12.2017 r. została wystawiona faktura korygująca do sprzedaży dokonanej w listopadzie. Faktura korygująca została potwierdzona przez odbiorcę została zwrócona do sprzedawcy w dniu 03.12.2017 r. W związku z powyższym w JPK_VAT za grudzień 2017 r. należy wykazać fakturę korygującą z 01.12.2017 r., w następujący sposób:
- data wystawienia – 01.12.2017 r.
- data sprzedaży – 01.12.2017 r.
W jaki sposób należy wykazać w rejestrze sprzedaży w JPK_VAT otrzymywaną przez aptekę refundację z NFZ? Jakie dane wpisać w polach: nr kontrahenta, nazwa kontrahenta, nr dokumentu?
Wprowadzając do JPK_VAT refundację otrzymaną z NFZ należy:
- w polu nr kontrahenta wpisać „BRAK”,
- w polu nazwa kontrahenta wpisać „BRAK”,
- w polu nr dokumentu wskazać, że jest to refundacja otrzymana z NFZ.
W jaki sposób mogę wprowadzić fakturę korygującą zakup w aplikacji e-mikrofirma?
Czy struktura JPK_FA jest przeznaczona również dla faktur zakupowych, czy jedynie dla faktur wystawianych przez podmiot sporządzający JPK?
Według jakich kryteriów organ podatkowy będzie żądać przesłania pliku JPK_FA: daty wystawienia, sprzedaży, obowiązku VAT, waluty, odbiorcy? Czy okres, którego będzie dotyczył plik będzie zawsze okresem miesięcznym, czy może być dowolny?
W jaki sposób można przekazać JPK na żądanie?
- można przekazać korzystając z bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0 do generowania i wysyłania JPK, .
- można przekazać np. na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych lub za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej, .
- można utworzyć przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub jednej z komercyjnych aplikacji on-line. Jeśli korzystasz już z takiego programu, sprawdź, czy ma on funkcję wysyłki plików JPK lub czy możesz bezpośrednio pobrać z programu dane do aplikacji Klient JPK 2.0.
- dodatkowo, ale tylko strukturę JPK_FA, można przekazać również za pomocą bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma.
Czy tworzona dla potrzeb wygenerowania JPK_VAT tabela w formie pliku csv pobranego ze strony Ministerstwa Finansów może zostać uznana za ewidencję VAT prowadzoną w formie elektronicznej?
Arkusz kalkulacyjny udostępniony przez Ministerstwo Finansów w formacie csv, służący do stworzenia i przesłania pliku JPK_VAT nie może być automatycznie uznany za ewidencję prowadzoną dla celów podatku VAT, o której mowa w art.109 ustawy o VAT . Mógłby być uznany za ewidencję jednak wymagane byłoby przystosowanie tego arkusza na potrzeby poprawnie prowadzonej ewidencji. Udostępniony arkusz w formacie csv, opracowany zgodnie z przyjętymi założeniami, nie zawiera bowiem m.in.:
- przedmiotu opodatkowania,
- kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu
- sum dla podstawy opodatkowania.
Podatnik pomimo wypełniania pliku csv, jest obowiązany do prowadzenia odrębnej ewidencji VAT w formie elektronicznej. Ewidencją zakupów i sprzedaży VAT, którą można byłoby uznać za prowadzoną przy użyciu programów komputerowych, może być ewidencja prowadzona w arkuszu kalkulacyjnym zgodnie z wymogami art. 109 ustawy o VAT, pod warunkiem, że będzie zawierała zakres danych określonych w tym przepisie.