Klasyfikacja olejów smarowych

Klasyfikacja olejów smarowych o parametrach destylacji olejów napędowych

„Podstawowym kryterium klasyfikacyjnym produktów zawierających w swoim składzie 70 % masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymanych z minerałów bitumicznych są parametry destylacji tych produktów. Wynika to z uwag dodatkowych do działu 27. Potwierdzeniem nadrzędności parametrów destylacji nad innymi właściwościami produktu jest rozporządzenie Komisji (WE) nr 231/2004 z 10 lutego 2004 r., zgodnie z którym do kodu CN 2710 19 41 zaklasyfikowano olej smarowy o parametrach destylacji oleju napędowego. W uzasadnieniu podano, że „produkt nie może zostać zaklasyfikowany jako smar, ponieważ spełnia on przepisy dodatkowych uwag 1 d) i 1 e) do działu 27. Dlatego został zaklasyfikowany jako olej napędowy do silników".

W związku z tym oleje przeznaczone do celów smarowych, zawierające pakiety dodatków uszlachetniających nadające im specyficzny, smarowy charakter, posiadające parametry destylacji olejów napędowych, są klasyfikowane w grupie olejów napędowych.

Dalsza klasyfikacja wynika z obecności lub nie dodatku FAMAE.

Zgodnie z brzmieniem uwagi dodatkowej 2 g) do działu 27 „zawierający biodiesel" oznacza, że produkty objęte podpozycją 2710 20 mają minimalną zawartość biodiesla (tj. monoalkilowych estrów kwasów tłuszczowych (FAMAE) w rodzaju stosowanych jako paliwo), 0,5 % obliczoną objętościowo (oznaczenie metodą EN 14078).

Oznacza to, że powyżej opisane oleje smarowe niespełniające uwagi dodatkowej 2 g) do działu 27 są klasyfikowane w grupie olejów napędowych do podpozycji 2710 19, natomiast spełniające tę uwagę są klasyfikowane w grupie olejów napędowych do podpozycji 2710 20.

***

Klasyfikacja olejów smarowych zawierających związki chemiczne, które występują w ropie naftowej w sposób naturalny, ale mogą być również otrzymane na drodze syntezy chemicznej.

Jeżeli te same, syntetycznie otrzymane związki chemiczne (lub ich mieszaniny) występują również jako składniki ropy naftowej, to przy klasyfikacji olejów smarowych zawierających takie związki należy uwzględnić uwagę 2 do działu 27. Zgodnie z tą uwagą „oleje ropy naftowej to nie są tylko frakcje z destylacji, ale również oleje podobne, składające się głównie z mieszanin węglowodorów nienasyconych, otrzymane w dowolnym procesie, pod warunkiem że masa składników niearomatycznych przewyższa masę składników aromatycznych."

Wyrażenie „otrzymane w dowolnym procesie" oznacza również otrzymane metodą syntezy chemicznej.

Jak z powyższego wynika, w bilansie 70 % masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymanych z minerałów bitumicznych, należy uwzględnić również takie związki otrzymane na drodze syntezy, które w sposób naturalny występują w ropie naftowej.

Oleje smarowe, w których łączna zawartość olejów ropy naftowej lub olejów otrzymanych z minerałów bitumicznych i składników syntetycznych, które mogą występować w sposób naturalny w ropie naftowej, wynosi 70 % masy lub więcej, są klasyfikowane do pozycji 2710."

Opracowano 18 września 2014 r.