HELPDESK

Pytania natury technicznej związane z funkcjonowaniem i obsługą systemu CELINA można kierować do HelpDesk dla systemu CELINA:

a) adres e-mail:

celina@helpdesk.mofnet.gov.pl

b) telefony:

(33) 483-20-55 – numer ogólny – całodobowo

c) nr fax:

(33) 483-20-55 (całodobowo)

Pytania natury merytorycznej, które wiążą się z przepisami regulującymi problematykę przywozowych zgłoszeń celnych można kierować do Centrum Informacji Służby Celnej (InfoSC):

a) adres e-mail:

 info.sluzbacelna@kat.mofnet.gov.pl

b) telefony:

801-470-477 oraz 33 85-76-251

Systemy informatyczne MF

29.06.2015 r. e-Klient SC - Informacja uzupełniająca

29.06.2015 r. e-Klient SC - Informacja uzupełniająca

Uprzejmie informujemy, że na dzień 29 czerwca 2015 r. planowane jest uruchomienie usługi e-Klient SC. Usługa będzie dostępna dla Klientów Służby Celnej pod adresem www.puesc.gov.pl.

Usługa e-Klient to pierwsza uruchamiana usługa nowego Systemu Informacyjnego Służby Celnej (SISC) budowanego w ramach Programu e-Cło. Umożliwi ona korzystanie z kolejnych uruchamianych usług SISC dzięki stworzeniu systemu zarządzania uprawnieniami dostępowymi Klientów (do danych i usług), a także dostarczy danych referencyjnych niezbędnych w procesie obsługi Klientów Służby Celnej (przykładowo danych wykorzystywanych w automatycznej obsłudze zgłoszeń celnych). Funkcjonalności usługi e-Klient SC będą uruchamiane stopniowo, w miarę udostępniania kolejnych usług SISC. Ze względu na fakt, że poszczególne kolejne usługi SISC będą uruchamiane stopniowo, konieczne jest w tym czasie, od momentu uruchomienia usługi e-Klient SC do uruchomienia ostatniej z zaplanowanych usług SISC i ostatecznego wygaszenia obecnie działających systemów Służby Celnej, zapewnienie niezakłóconej obsługi Klientów SC.

Usługa e-Klient SC z dniem uruchomienia zastąpi dotychczasową procedurę uzyskania numeru EORI, dotychczasową procedurę uzyskania klucza do bezpiecznej transmisji danych oraz wprowadzi centralizację procesu rejestracji (w obszarach cła, INTRASTATU i centralizację obsługi procesu rejestracji w obszarze akcyzy). Docelowo usługa ta zastąpi też w pełni obowiązującą procedurę rejestracji w systemach PDR (do czasu pełnego uruchomienia wszystkich usług Systemu Informacyjnego Służby Celnej będą w tym zakresie obowiązywały procedury przejściowe).

W tym celu zostały określone zasady działania w okresie przejściowym, które pozwolą zapewnić prawidłowe działanie obecnych systemów wspierających dokonywanie zgłoszeń celnych.

Docelowo obsługę rejestracji osób/podmiotów, dającą podstawę do korzystania z systemów elektronicznych Służby Celnej, będzie realizowała Izba Celna w Poznaniu w ramach „jednego okienka rejestrowego". Lokalnie realizowane będą jedynie nieliczne czynności wymagające osobistego stawiennictwa Klientów, jak też czynności związane z brakiem dostępu Klientów do środowiska elektronicznego. Jednakże w okresie przejściowym, ze względu na konieczność zapewnienia prawidłowej obsługi Klientów i umożliwienia działania obecnych systemów informatycznych Służby Celnej, które nie są technologicznie przystosowane do współpracy z nowymi usługami SISC, utrzymane zostaną niektóre dotychczasowe zadania związane z rejestracją danych wykonywane lokalnie.

W ramach zaplanowanych rozwiązań przejściowych w zakresie danych dotyczących podmiotów i reprezentantów przyjęto następujące zasady.

Do postępowania zgodnie z procedurą przewidzianą dla usługi e-Klient SC, tj. do złożenia wniosku rejestracyjnego na PUESC, wnioskując o rejestrację do Wydziału Centralna Rejestracja w IC w Poznaniu, zobowiązani są przede wszystkim nowi Klienci SC (a więc osoby do tej pory niezarejestrowane).

Ponadto, zgodnie z nowymi zasadami, określonymi w Instrukcji e-Klient SC postępują osoby/podmioty, które były przed dniem uruchomienia usługi zarejestrowane w podsystemach PDR, ale po wdrożeniu usługi e-Klient SC występują o:

  • certyfikat niekwalifikowany SC, lub
  • nadanie numeru EORI.

Pozostały zakres, tj. aktualizacja danych reprezentantów, podmiotów oraz reprezentacji będzie realizowana:

  • na dotychczasowych zasadach i przez dotychczasowe organy rejestrowe, tj. zgodnie z „Instrukcją nadania kodu identyfikacyjnego (loginu), uzyskania klucza do bezpiecznej transmisji danych oraz rejestracji osób i podmiotów gospodarczych w Podsystemie Danych Referencyjnych (PDR) dla celów przesyłania elektronicznych zgłoszeń i pozostałych dokumentów do Systemów Celnych: CELINA, ECS, ICS oraz INTRASTAT", zwaną dalej „Instrukcją PDR", albo
  • na nowych zasadach określonych w Instrukcji e-Klient SC, z wykorzystaniem formularzy udostępnionych w ramach usługi e-Klient SC oraz Wniosku o umożliwienie dostępu do Systemów Celnych wypełnionego zgodnie z „Instrukcją PDR – okres przejściowy".

W zależności od wybranego trybu aktualizacji, wpis do PDR dokonywany będzie przez Wydział Centralna Rejestracja w IC w Poznaniu albo przez funkcjonariusza celnego w dotychczasowym organie rejestrowym zgodnie z obecną Instrukcją PDR.

Tym samym dotychczas obowiązująca Instrukcja PDR pozostaje obowiązująca z wyłączeniem rozdziałów dotyczących rejestracji nowych Klientów SC oraz uzyskania klucza do bezpiecznej transmisji danych (od momentu uruchomienia usługi e-Klient będzie możliwe uzyskanie certyfikatu niekwalifikowanego SC z wykorzystaniem PUESC).

Rozdziały instrukcji dotyczące nadania loginu i indywidualnego hasła startowego, rejestracji podmiotu oraz uzyskania klucza do bezpiecznej transmisji danych będą miały zastosowanie w sytuacji niedostępności usługi e-Klient SC.

Powyższe rozwiązania będą obowiązywały w okresie początkowym. W miarę stabilizowania się usługi e-Klient SC pełny zakres rejestracji zostanie przejęty przez Wydział Centralna Rejestracja w IC w Poznaniu.

Szczegółowe informacje dotyczące usługi e-Klient SC są zawarte w dokumencie „e-Klient Służby Celnej - Instrukcja elektronicznej rejestracji dla potrzeb zarządzania użytkownikami korzystającymi z usług Systemu Informacyjnego Służby Celnej" oraz w „Instrukcji PDR – okres przejściowy" opublikowanych na stronie Ministerstwa Finansów w zakładce cło->eKlient SC.

W związku ze stopniowym uruchamianiem funkcjonalności usługi e-Klient SC, zbieranymi doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem usługi, jak również ze względu na wprowadzony okres przejściowy i planowane uruchamianie kolejnych usług SISC, ww. instrukcje będą aktualizowane i o wszelkich zmianach będą Państwo informowani.

Niniejsza informacja uzupełniająca obowiązuje od dnia uruchomienia usługi e-Klient SC

© Ministerstwo Finansów 2011 - 2025 Przejdź do góry