Informacje dotyczące przekazywania przez Banki i SKOK-i informacji o rachunkach
Informacja z dnia 02.06.2010r.
Informujemy, iż dnia 4 czerwca 2010r. wygasa ważność certyfikatu systemu CERBER (certyfikat Ministerstwa Finansów, potrzebny do przekazywania informacji o rachunkach). Nowy certyfikat dostępny jest do pobrania w zakładce "Certyfikaty, schematy i formularze".
Prosimy o używanie nowego certyfikatu.
Informacja z dnia 05.06.2008r.
W związku z wygaśnięciem ważności certyfikatu wystawcy certyfikatu systemu CERBER, wygenerowany został nowy certyfikat systemu CERBER (certyfikat Ministerstwa Finansów, potrzebny do przekazywania informacji o rachunkach). Nowy certyfikat dostępny jest do pobrania w zakładce "Certyfikaty, schematy i formularze".
Prosimy o używanie nowego certyfikatu.
Informacja z dnia 12.11.2007r.
Informujemy, iż dnia 13 listopada 2007r. o godzinie 10:58 wygaśnie ważność certyfikatu systemu CERBER (certyfikat Ministerstwa Finansów, potrzebny do przekazywania informacji o rachunkach). Nowy certyfikat dostępny jest do pobrania w zakładce "Certyfikaty, schematy i formularze".
Prosimy o używanie nowego certyfikatu.
Informacja z dnia 28.03.2007r.
- Przekazywanie informacji o rachunkach.
Dążąc do stosowania jednolitych zasad przekazywania informacji o rachunkach, mając na uwadze obecną sytuację faktyczną (stan baz danych i podjęte działania zmierzające do poprawnego stosowania wymagań i schematów poprzez stosowną weryfikację danych) i prawną – informację o rachunkach należy przekazywać z danymi aktualnymi na dzień tworzenia zestawu.
Zaktualizowane dane posiadacza rachunku (np. zmiana nazwiska, adresu, NIP) należy przekazywać w miesięcznych zestawach z atrybutem UPDATE. - Zgodnie z przepisami prawa wymóg sporządzania i przekazywania Ministrowi Finansów informacji dotyczy rachunków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wzór informacji zawiera dane dotyczące rachunku, w tym m.in. dane identyfikujące posiadacza rachunku (nazwisko i imię lub nazwę posiadacza, miejsce zamieszkania lub adres siedziby, rodzaj i numer identyfikatora posiadacza rachunku, kod kraju posiadacza rachunku, numer identyfikacji podatkowej). Zatem zmiana (aktualizacja) danych dotyczących rachunku obejmuje również dane posiadacza rachunku.
- Wstępne przyzwolenie na zastosowanie podstawień (np. dziewiątek w NIP) wynikało ze stanu baz danych posiadanych przez banki, a nie z poprawności ich użycia. Tak więc aktualizację obejmującą wskazanie prawidłowych danych (w tym NIP) posiadaczy rachunków należy nie tylko prowadzić, ale systematycznie/bezzwłocznie przekazywać do Ministerstwa Finansów. Od dnia 1 stycznia 2007 r. NIP jest identyfikatorem przedsiębiorcy w obrocie prawnym i gospodarczym (art.16 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz.U. Nr 173, poz.1807, z późn.zm.).
- Nawiązując do informacji z dnia 15.02.2007 r. (pkt 1) należy dodać, że wprawdzie rekomenduje się przekazywanie oddzielnych - za każdy oddział - informacji o rachunkach, ale można przekazywać zbiorcze informacje o rachunkach "za cały bank". Jednakże najważniejsze jest to, by postępować konsekwentnie, tzn. stosownie do przyjętego sposobu działania. Oznacza to m.in., że wszędzie tam gdzie występuje numer rozliczeniowy centrali banku / oddziału banku muszą być m.in. również adekwatne nazwy plików zawierających dane o odpowiednich rachunkach banku / oddziału oraz przesłane certyfikaty i zgodne z nimi upoważnienia osób wskazanych do podpisywania i przekazywania dokumentów elektronicznych (papierowych), w tym w rubryce 5 tegoż upoważnienia (i odpowiednio - rubryce 2 upoważnienia do doręczenia) należy wówczas podać numer rozliczeniowy centrali banku lub oddziału banku.
Atrybuty: nadawca, idNadawcy lub nrJednostki wypełnia faktyczny nadawca (BIK, centrala banku lub oddział - jeśli sam za siebie wysyła). Osoba ze strony nadawcy musi być upoważniona do wysyłania danych za podmiot umieszczony w elemencie PodmiotZobowiazany. Jeżeli nadawcą danych za oddział jest osoba z centrali, możemy mieć dwa przypadki: w PodmiotZobowiazany jest wpisana centrala, wtedy wystarczy że nadawca ma upoważnienie dla centrali albo w PodmiotZobowiazany wpisany jest oddział, wtedy nadawca musi mieć upoważnienie dla tego oddziału. - Informacje zwrotne dotyczące poprawności przesłanego przez bank lub SKOK sprawozdania wysyłane są automatycznie po wczytaniu informacji (dotyczy sytuacji w której certyfikat osoby podpisującej dane jest wcześniej zgłoszony i potwierdzony w Ministerstwie Finansów).
Zdarzają się przypadki (w przypadku dostarczenia informacji na nośniku CD/DVD), że dostarczony nośnik jest uszkodzony lub zapisane na nim dane są w niewłaściwym formacie, wtedy operator kontaktuje się telefonicznie bądź wysyła informacje o zaistniałym problemie za pomocą poczty elektronicznej.
Informacja z dnia 20.02.2007r.
- KOREKTY i dane za konkretny miesiąc
Zestawy będące korektami powinny zawierać jedynie rachunki, których korekty te dotyczą. Nie ma potrzeby zamieszczania w takich Zestawach dodatkowo rachunków, których dane się nie zmieniły. Podobnie przy przesyłaniu danych za konkretny miesiąc - nie należy przesyłać ponownie informacji o wszystkich rachunkach. - Wyjaśnienia dodatkowe do atrybutu „RodzajOperacji".
Atrybut rodzaj operacji, jest wykorzystywany w następujący sposób:
- "INSERT", jeśli nie było wcześniej "insertu", powoduje wstawienie nowego rekordu;
- "UPDATE" - powoduje aktualizację istniejącego rekordu;
- "DELETE" - powoduje oznaczenie rekordu jako błędnie przekazany;
Atrybuty te powinny być rozpatrywane w kontekście rachunku podanego dla Podmiotu a nie w kontekście samego Podmiotu.
W przypadku, gdy bank lub SKOK w tym samym okresie rozliczeniowym (miesiącu) wykona operacje otwarcia i zamknięcia rachunku powinien informacje o tym rachunku przesłać jako INSERT.
Jeśli operacje otwarcia i zamknięcia nie zostały wykonane w tym samym miesiącu to operacja otwarcia rachunku powinna zostać wysłana jako INSERT a modyfikacja danych (w tym również zamknięcie rachunku) powinna zostać wysłana jako UPDATE.
Informacja z dnia 15.02.2007r.
- Pytanie: Czy możemy przekazać dane w jednym pliku za cały bank (bank ma wiele oddziałów z różnymi numerami rozliczeniowymi), a w nazwie pliku mamy przekazać nr rozliczeniowy centrali banku?
odp. Nie, należy przekazać za każdy oddział oddzielnie. Proszę jednak pamiętać, że obecnie wielkość pliku przekazywanego na adres cerber@cerber.mofnet.gov.pl ograniczona jest do 10 MB. - Jakie dane powinny się znaleźć w Zestaw/PodmiotZobowiazany/IdBank oraz atrybucie Zestaw/PodmiotZobowiazany/@nazwa.
odp. W Zestaw/PodmiotZobowiazany powinny znaleźć się dane jednostki, której rachunki widnieją poniżej w Zestawie. Numer w nazwie pliku powinien odpowiadać temu z IdBank w Zestaw/PodmiotZobowiazany.
Informacja z dnia 18.01.2007r.
- Sam fakt nie posiadania przez bank numeru REGON dla właściciela rachunku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej nie zwalnia banku z przekazania informacji o tym rachunku. Obowiązek złożenia wniosku o wpis do rejestru podmiotów i nadanie numeru identyfikacyjnego REGON został określony w ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (art.42 ust.2 i art.43 ust.1 - Dz.U. Nr 88, poz.439, z późn. zm.). Informacja z dnia 5 stycznia br. zawarta na stronie internetowej w sprawie REGON dotyczy podmiotów, które nie mają powyższego obowiązku. Ponieważ przekazanie stosownej informacji o rachunkach jest tu celem nadrzędnym (ustawowym obowiązkiem), to - ze względu na stan baz danych w bankach, np. brak pola dotyczącego numeru REGON w zakresie przedmiotowym bazy - w przypadku podmiotów zobowiązanych (tj. mających nadany numer identyfikacyjny REGON), wyjątkowo - może być stosowana zasada wypełnienia tego pola cyframi '0' w przekazywanej informacji o rachunkach.
W przypadku określonego we wzorze informacji (zał. do rozporządzenia) na 14 znaków pola 'REGON', dla podmiotów (nie będących osobami fizycznymi) mających wskazany numer 9-znakowy w przekazywanej informacji o rachunkach należy to pole uzupełnić na końcu zerami. - W przekazywanych informacjach o rachunkach, gdy bank nie posiada NIP właściciela rachunku, pole dotyczące NIP można wypełnić cyframi '9'.
Ustawowy obowiązek posługiwania się NIP przez przedsiębiorców w obrocie prawnym i gospodarczym został wprowadzony z dniem 1 stycznia 2007 r. (art. 16 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz.U. Nr 173, poz.1807, z późn. zm.). NIP posiadacza rachunku został wymieniony w przepisach ustaw dotyczących przekazywania informacji o rachunkach. Dlatego też w comiesięcznych informacjach o rachunkach, a szczególnie w odniesieniu do rachunków otwartych po 2006 roku, NIP posiadacza rachunku powinien być obowiązkowo przekazywany w informacjach o rachunkach.
Informacja z dnia 5.01.2007r.
- Firma CENTRUM-Powszechne Centrum Certyfikacji oferuje Certyfikat niekwalifikowany do zabezpieczenia poczty elektronicznej typu Centrum Silver czy spełnia on wymogi zawarte w pktII.1.2 ?
Odp. Certyfikat Certum Silver jest certyfikatem klasy II i zgodnie z polityką certyfikacji niekwalifikowanych usług Certum za pomocą tego certyfikatu nie powinno się jednoznacznie potwierdzać tożsamości podmiotu, zatem nie spełnia on wymogu pkt.II.1.2. Do podpisania informacji o rachunkach można oprócz certyfikatu niekwalifikowanego spełniającego warunki określone w pkt.II.1.2 użyć certyfikatu kwalifikowanego np. używanego do podpisywania danych przesyłanych do SI GIIF. - Jakim programem powinni się posługiwać Osoby upoważnione w Banku w celu utworzenia właściwego dokumentu elektronicznego zgodnego z podanym schematem, czy jest jakiś ogólno dostępny program, czy Banki powinny wystąpić do firm informatycznych o przygotowanie specjalnego programu ?
Odp. Nie ma uprzywilejowanego programu. Ważne, aby wykorzystywane oprogramowanie było zgodne ze standardami wskazanymi w warunkach organizacyjno technicznych. Oprogramowanie używane w MF wykorzystuje biblioteki Apache dla XML-DSig oraz XML-Enc. - Proszę o informację czy certyfikat użyty do podpisywania pliku z informacjami ma być certyfikatem kwalifikowanym czy niekwalifikowanym.
Odp. Do podpisania informacji o rachunkach można użyć certyfikatu kwalifikowanego np. używanego do podpisywania danych przesyłanych do SI GIIF oraz certyfikatu niekwalifikowanego spełniającego warunki określone w pkt.II.1.2 dokumentu " Warunki organizacyjno - techniczne przekazywania informacji o rachunkach". - Czy można przesłać „zeskanowane" wersje upoważnień?
Odp. Upoważnienia w formie "papierowej", wg. wzoru umieszczonego na stronie https://mf.gov.pl/cerber zakładka "Certyfikaty, schematy i formularze" należy przesłać/dostarczyć na adres podany na w/w stronie w zakładce "Adresy". - Prosimy o informację ile osób można zgłosić jako osoby upoważnione?
Odp. Ze strony Ministerstwa Finansów nie ma ograniczenia zgłaszanych osób, trzeba jednak pamiętać, że każda zgłoszona osoba musi posiadać odpowiedni podpis elektroniczny. - Zwracam się z pytaniem dotyczącym pierwszego raportu o otwartych i zamkniętych RB w 2007r. Czy ten raport powinien być przekazany w terminie do 07.01.2007 za grudzień czy dopiero na 07.02.07 za styczeń?
Odp. "Pierwsza" informacja o rachunkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, przekazywana w formie dokumentu elektronicznego w terminie do dnia 15 stycznia 2007 r., dotyczy otwartych rachunków według stanu na dzień 31 grudnia 2006 r. (rozporządzenie z dnia 4 grudnia 2006 r. Dz.U. Nr 225, poz.1640).
Następne, comiesięczne informacje o rachunkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, przekazywane w formie dokumentu elektronicznego w terminie do 7 dnia następnego miesiąca, dotyczą założonych i zlikwidowanych rachunków (rozporządzenie z dnia 4 grudnia 2006 r. Dz.U. Nr 225, poz.1641).
Przepisy określające te obowiązki wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. i w stosunku do wcześniej obowiązujących różnią się m.in. tym, że Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe obowiązane są do przekazywania informacji:
- ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych,
- w formie dokumentu elektronicznego.
Zatem, informacja o otwartych rachunkach wg stanu na dzień 31 grudnia 2006 r. powinna być przekazana w terminie do dnia 15 stycznia 2007 r., a pierwsza (za styczeń 2007 r.) comiesięczna informacja o założonych i zlikwidowanych rachunkach powinna być przekazana w terminie do 7 lutego 2007 r.
Terminy te zostały określone ustawowo i są ostateczne.
Należy również zauważyć, że zgodnie z art. 82 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., wynika, że banki obowiązane są do sporządzania i przekazywania comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według siedziby banku, w terminie do 7 dnia następnego miesiąca. Powyższy przepis utracił moc z dniem 1 stycznia 2007 r. (art. 27 pkt 5 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199, z późn. zm.). Wobec powyższego brak jest podstaw prawnych do przekazywania przez banki informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych za miesiąc grudzień 2006 r. - Nasz bank nie oferuje w ogóle prowadzenia rachunków bankowych, ani nie zamierza wprowadzić takiej usługi w najbliższej przyszłości. W związku z tym ewentualne przesyłanie danych o otwartych rachunkach sprowadzałoby się do wysyłania do Państwa co miesiąc pustych plików.
Odp. Przepisy ustaw obligujące do przekazywania informacji o rachunkach w formie dokumentu elektronicznego określają zakres tych rachunków jako "związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej". Bank, który nie spełnia warunku polegającego na prowadzeniu rachunków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie przesyła informacji o rachunkach.
W tej sytuacji, ze względów formalno-organizacyjnych, prosimy o przesłanie pisemnej informacji potwierdzającej opisany stan rzeczy. Informacja ta nie oznacza zwolnienia z obowiązku przesyłania informacji o rachunkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - będzie miała jedynie charakter porządkowy. Obowiązek powstaje (lub nie) w związku z prowadzeniem przedmiotowych rachunków.
Jeżeli Bank np. rozszerzy swoją ofertę o prowadzenie przedmiotowych rachunków, wówczas obejmie go ustawowy obowiązek i przekaże informacje o założonych (zlikwidowanych) rachunkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. - Otrzymana przez nas wersja dokumentu wydaje się być nieaktualna, m.in. odwołuje się do CerBeR_ini.xsd i CerBer_all.xsd na stronie www, których akurat tam nie ma. Są natomiast pliki CerBeR_init_enc.xsd oraz CerBeR_all_enc.xsd.
Odp. Pliki CerBeR_ini.xsd i CerBer_all.xsd widnieją na stronie https://mf.gov.pl/cerber w zakładce Akty prawne - Rozporządzenia i są załącznikami do Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2006 r. (Dz.U. Nr 225, poz.1640). Pliki te stanowią wzór informacji o rachunkach.
Pliki CerBeR_init_enc.xsd oraz CerBeR_all_enc.xsd wg. dokumentu "Warunki organizacyjno - techniczne przekazywania informacji o rachunkach" stanowią wzór zaszyfrowanych dokumentów. - Czy w sytuacji gdy bank nie będzie miał informacji o REGONIE Klienta powinien postąpić tak jak w przypadku brakującego numeru NIP, czyli wpisać dziewięć dziewiątek?
Odp. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terenie RP powinny posiadać numer REGON. Stąd przyjęto w systemie założenie, że numer REGON jest obligatoryjny. W przypadku gdy jest otwarty rachunek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej dla podmiotu, który nie posiada numeru REGON, informacji o tym rachunku nie należy przekazywać do MF.
Informacja z dnia 2.01.2007r.
- Wszystkie pola obligatoryjne muszą być wypełnione.
- Jeśli bank/SKOK nie wypełni wszystkich obligatoryjnie wymaganych pól w schematach xml, cały plik zostanie odrzucany przez MF.
- NIP. W sytuacji gdy bank/SKOK nie posiada informacji o numerze identyfikacji podatkowej (NIP) posiadacza rachunku, pola (w schematach xml) dotyczące NIP-u należy uzupełnić cyframi 9 (9999999999).
- Atrybut kodKraju elementu Paszport posiadacza rachunku. Z powodu błędu w schemacie xml nie można poprawnie zapisać kodu kraju posiadacza rachunku (atrybut kodKraju w elemencie Paszport) zgodnie ze standardem ISO 3166. W takich przypadkach chcąc zapisać informację o dokumencie tożsamości typu „paszport" należy korzystać z elementu „NieokreslonyDokument" w standardzie KOD_KRAJU NUMER_DOKUMENTU.
- KodKraju dla adresu zagranicznego posiadacza rachunku. Z powodu błędu w schemacie xml nie można poprawnie zapisać kodu kraju dla adresu zagranicznego posiadacza rachunku (atrybut kodKraju w elemencie AdresZamieszkaniaZagr lub AdresSiedzibyZagr) zgodnie ze standardem ISO 3166. W takich przypadkach chcąc zapisać informację o kodzie kraju adresu zagranicznego należy korzystać z elementu „Poczta"„ w standardzie KOD_KRAJU POCZTA.
- AdresZamieszkania. Adres zamieszkania dla posiadacza rachunku będącego osobą fizyczną w schemacie xml jest obowiązkowy i musi być wypełniony. Gdy bank/SKOK nie posiada adresu zamieszkania dla posiadacza rachunku należy przyjąć, że może to być adres siedziby lub adres zameldowania.
- Atrybut id (unikalny identyfikator podmiotu). Pole id uzupełnia się unikalnym identyfikatorem podmiotu stosowanym we własnych systemach banku/SKOK-u pod warunkiem, że są one typu integer. Pole to zostało wprowadzone w celu ułatwienia identyfikacji ewentualnych błędów po stronie banku/SKOK-u. W przypadku gdy bank/SKOK nie stosuje w swoich systemach unikalnych identyfikatorów pole to może zawierać np. numer REGON lub inny unikalny w ramach zestawu identyfikator.
- IdSKOK/nrJednostki. Pola IdSKOK/nrJednostki odnoszą się do tego samego zakresu danych. Pola te wypełniają jednostki SKOK trzyznakowym numerem rejestracyjnym SKOK w Kasie Krajowej. W przypadku informacji przekazywanych z banków pole to zostaje puste.
- IdBank. Pole IdBanku uzupełnia się ośmioznakowym numerem rozliczeniowym banku. Pole obowiązkowe wyłącznie dla banków.
- Atrybut idNadawcy. Pole idNadawcy uzupełnia się ośmioznakowym numerem rozliczeniowym banku/SKOK-u. W przypadku jednostek SKOK pole uzupełnia się cyframi 79999995.
- Atrybut rodzajOperacji.
- Dane przesyłane z wartością atrybutu ustawioną na „UPDATE" wynikają z przesłania przez bank/SKOK błędnych danych (np. z przyczyn technicznych), które należy poprawić. Operacja odnosi się także do aktualizacji dokonywanych w bazach banków/SKOK-ów na wniosek posiadacza rachunku a wynikających np. ze zmiany adresu czy zamknięcia rachunku.
- Podmiot zobowiązany przesyła dane z atrybutem ustawionym na wartość „DELETE" w sytuacji gdy informacje przekazane wcześniej zostały wygenerowane omyłkowo i nie są zgodne z bazami danych banku/SKOK-u.
- jeśli bank/SKOK przez pomyłkę skasuje dane ( "DELETE" jako wartość atrybutu) to przy ponownym przesyłaniu tych informacji ustawia wartość atrybutu na „INSERT".
- w sytuacji gdy przekazany zestaw danych zostanie odrzucony przez MF to przy ponownym przekazaniu poprawionego zestawu danych przez bank/SKOK stosuje się „INSERT" jako wartość atrybut.
- w przypadku gdy bank/SKOK nie dostarczy wszystkich danych (np. ze względu na ich niekompletność) przy pierwszym, jednorazowym przekazaniu danych (do 15 stycznia 2007r.) to przy późniejszym ich przekazaniu stosuje „INSERT" jako wartość atrybutu.
- Zakres danych. Bezwzględnie wymagane jest aby wszystkie obligatoryjnie przekazywane dane zapisane były w oddzielnych polach. Niedopuszczalna jest sytuacja gdy np. w polu ulica zapisany jest dodatkowo nr domu (z wyjątkiem sytuacji opisanej w punkcie 4 i 5).