Brak możliwości rejestracji w polskim systemie EORI przedsiębiorcy z innego kraju UE

Brak możliwości rejestracji w polskim systemie EORI przedsiębiorcy z innego kraju UE

Zgodnie z art. 4l rozporządzenia wykonawczego do Wspólnotowego Kodeksu Celnego, przedsiębiorca mający siedzibę na obszarze celnym Wspólnoty jest rejestrowany przez organ celny lub wyznaczony organ państwa członkowskiego, w którym ma siedzibę. Przedsiębiorcy składają wniosek o rejestrację przed rozpoczęciem działalności lub podczas pierwszej operacji wymagającej posłużenia się tym numerem. W polskim systemie EORI nie mogą więc być rejestrowani przedsiębiorcy z innych państw członkowskich.

Przedsiębiorca posiadający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składa wniosek o nadanie numeru EORI do organu celnego właściwego według miejsca zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy albo według miejsca, w którym dokonywana jest pierwsza czynność wymagająca posłużenia się numerem EORI.

Przedsiębiorca nie posiadający miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Unii Europejskiej składa wniosek o nadanie numeru EORI do organu celnego właściwego według miejsca, w którym dokonywana jest pierwsza czynność wymagająca posłużenia się numerem EORI, albo według miejsca, w którym planowane jest dokonanie pierwszej czynność wymagająca posłużenia się numerem EORI.

WAŻNE:
W polskim systemie EORI nie mogą być rejestrowani przedsiębiorcy z innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Podstawa prawna:
- art. 4l Rozporządzenia Komisji (WE) NR 312/2009 z dnia 16 kwietnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 98/3),
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2009 r. r. zmieniające rozporządzenie w sprawie właściwości miejscowej organów celnych (Dz. U. Nr 89, poz. 731)

 

OSTATNIO DODANE

© Ministerstwo Finansów 2011 - 2025 Przejdź do góry