Przyjęcie karnetu TIR i otwarcie procedury TIR, w przypadku gdy potencjalne należności celne i podatkowe przekraczają kwotę 60.000 EUR

Przyjęcie karnetu TIR i otwarcie procedury TIR, w przypadku gdy potencjalne należności celne i podatkowe przekraczają kwotę 60.000 EUR

Jeżeli operacja TIR realizowana jest na obszarze celnym Unii Europejskiej, każde stowarzyszenie poręczające ustanowione i zatwierdzone w UE może stać się odpowiedzialne za zapłatę zabezpieczonej kwoty długu celnego odnoszącego się do towarów objętych danym karnetem TIR do wysokości 60.000 EUR lub równowartości tej kwoty w walucie krajowej.

Jednakże ograniczenie kwoty odpowiedzialności dotyczy stowarzyszenia poręczającego, nie zaś posiadacza karnetu TIR, który odpowiada do pełnej kwoty powstałego długu celnego. Dopiero w sytuacji, gdy brak jest możliwości wyegzekwowania kwoty należności od posiadacza karnetu, roszczenie kierowane jest do stowarzyszenia i wówczas ograniczone jest do kwoty 60.000 EUR. Odpowiedzialność posiadacza karnetu i stowarzyszenia poręczającego dotyczy należnych kwot opłat oraz podatków przywozowych i wywozowych.

WAŻNE:
Fakt, że potencjalny dług celny dotyczący przesyłki przekracza kwotę 60 000 EUR, nie jest podstawą do odmowy przyjęcia karnetu TIR i otwarcia procedury tranzytu TIR.
W przypadku powstania długu celnego, do dłużnika, tj. posiadacza karnetu TIR, kierowane jest roszczenie w faktycznej wysokości należności celnych i podatkowych.

Szczegółowe informacje dotyczące stosowania procedury TIR znajdują się w:
- Instrukcji w zakresie stosowania procedury TIR,
- Podręczniku tranzytowym.

Podstawa prawna:
- Art. 457 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2.07.1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE Polskie Wydanie Specjalne, rozdz. 2, t. 6, str. 3),
- Art. 8 Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (Konwencja TIR) (Dz. Urz. UE L 165, str.1-94, z dn. 26.06.2009 r.)

Powiązane

OSTATNIO DODANE

© Ministerstwo Finansów 2011 - 2025 Przejdź do góry