Zgłoszenie celne - informacje dla podróżnych

Zgłoszenie celne - informacje dla podróżnych

Polska będąc członkiem Unii Europejskiej jest objęta unią celną, co oznacza, że w obrocie towarowym z państwami członkowskimi UE nie stosuje się formalności celnych. Oznacza to, że w przypadku towarów przywożonych do Polski przez podróżnego lub wywożonych z kraju, odprawie celnej podlegają jedynie towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są wywożone do krajów innych niż państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Zagadnienia związane z zgłoszeniami celnymi regulowane są w następujących przepisach:

  • art. 162 – 195 Unijnego Kodeksu Celnego";
  • art. 222 – 228, art. 231-247 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 343 z 29.12.2015, str. 558, z późn. zm.), zwanego  „rozporządzeniem wykonawczym";
  • art. 146 – 149 oraz art. 153-154 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego (Dz. Urz. UE L 343 z 29.12.2015 r., str. 1, z późn. zm.), zwanego „rozporządzeniem delegowanym";
  • rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 8 września 2016 r. w sprawie zgłoszeń celnych (Dz. U. poz.1498)

Zgłoszenie celne dotyczące towaru niemającego charakteru handlowego wprowadzanego na obszar celny Unii Europejskiej lub wyprowadzanego z tego obszaru, dokonywane przez podróżnych, powinno być złożone najpóźniej w chwili przystąpienia organu celnego do kontroli celnej.

 Podróżny może dokonać zgłoszenia celnego w jednej z następujących form:

- pisemnej,

- elektronicznej,

- ustnej,

- poprzez czynność uznawaną za zgłoszenie celne (np. przejście zielonym pasem lub „nic do zgłoszenia").

 1. Zgłoszenie w formie pisemnej

Zgłoszenie celne w formie pisemnej powinno być dokonane z wykorzystaniem formularza SAD wypełnionego zgodnie z zasadami określonymi w Instrukcji wypełniania zgłoszeń celnych.

2. Zgłoszenie w formie elektronicznej

Zgłoszenie celne w formie elektronicznej w procedurach przywozowych dokonywane jest w systemie CELINA, a w procedurach wywozowych w systemie ECS, poprzez przesłanie pliku w formacie XML. Powinno ono zostać sporządzone zgodnie ze specyfikacją techniczną XML publikowaną na stronach internetowych MF dla ww. systemów. Do tej formy zgłoszenia celnego należy stosować zasady określone w Instrukcji wypełniania zgłoszeń celnych oraz w zależności od procedury, zasady określone w:

  • Instrukcji obsługi i stosowania zgłoszeń celnych w procedurach przywozowych – dla podmiotów, albo
  • instrukcji dla eksporterów/zgłaszających w zakresie obsługi zgłoszeń wywozowych oraz wywozowych deklaracji skróconych w systemie ECS.



© Ministerstwo Finansów 2011 - 2024 Przejdź do góry