3. Jak mogę skorzystać PFR PIT-37 i PFR PIT-38 za 2017 r.? Jak podpisać ?
PFR PIT-37:
- wejdź na Portal Podatkowy/Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe [PFR]i wybierz przycisk "Wybierz PFR dla PIT-37".
- wybierz sposób rozliczenia (indywidualnie, wspólnie z małżonkiem albo jako rodzic samotnie wychowujący dzieci).
- wprowadź swoje dane uwierzytelniające: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2017 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A).
- po uwierzytelnieniu system poda ci informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR PIT-37.
- sprawdź wszystkich dane i upewnij się, że deklaracja zawiera wszystkie przychody, ulgi, 1% podatku na organizację pożytku publicznego (OPP), następnie podpisz swoje rozliczenie PIT-37 jednym z podpisów:
· kwalifikowanym podpisem elektronicznym- to płatny, elektroniczny podpis, służący do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN,
· „danymi autoryzującymi" - to bezpłatny podpis elektroniczny, który zapewnia autentyczność deklaracji i podań. Kwota przychodu, którą podaje się przy autoryzacji, to kwota wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje/wniosek albo wartość „0" (zero), w przypadku gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje/wniosek nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku,
· profilem zaufanymePUAP - to bezpłatny podpis elektroniczny, który możesz założyć w prawie każdym urzędzie, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej (oferują go m.in.: PKO Bank Polski wraz z Inteligo, Bank Pekao, Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING. Jeśli składasz PIT-WZ przez stronę banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, skorzystaj ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które na co dzień są stosowane do weryfikacji posiadaczy w bankach/SKOK. Więcej o Profilu Zaufanym.
PFR PIT-38:
- wejdź na Portal Podatkowy/Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe [PFR]i wybierz przycisk "Wybierz PFR dla PIT-38".
- wprowadź swoje dane uwierzytelniające: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2017 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-8C).
- po uwierzytelnieniu system poda ci informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano dla ciebie PFR PIT-38.
- sprawdź wszystkie dane i upewnij się, że deklaracja zawiera wszystkie przychody, w tym uzyskane poza granicami Polski, koszty uzyskania przychodów, ulgi, 1% podatku na OPP, podpisz swoje rozliczenie korzystając z:
· kwalifikowanego podpisu elektronicznego- to płatny, elektroniczny podpis, służący do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN,
· „danych autoryzujących"- to bezpłatny podpis elektroniczny, który zapewnia autentyczność deklaracji i podań. Kwota przychodu, którą podaje się przy autoryzacji, to kwota wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje/wniosek albo wartość „0" (zero), w przypadku gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje/wniosek nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku,
· profilu zaufanego ePUAP- to bezpłatny podpis elektroniczny, który możesz założyć w prawie każdym urzędzie, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej (oferują go m.in.: PKO Bank Polski wraz z Inteligo, Bank Pekao, Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING. Jeśli składasz PIT-WZ przez stronę banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, skorzystaj ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które na co dzień są stosowane do weryfikacji posiadaczy w bankach/SKOK. Więcej o Profilu Zaufanym.